Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Ne Kadar Etkiler?

Her alışverişte ve fatura gibi ödemelerde kullandığımız kredi kartları bir zaman sonra borç yığını haline gelebilir. Can sıkıcı ve rahatsız edecek seviyelere kadar ulaşana bu borçlar hem yüksek faiz ödememize neden olur hem de gelecek finans hayatımızı tehlikeye sokabilir. Kredi notunu en çok etkileyen unsurları başında kredi kartı kullanımı gelir.

Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Ne Kadar Etkiler?

Daha önce de bir çok yazımızda ifade ettiğimiz gibi, kredi notunu en çok etkileyen kredi kartı veya kredilere olan borç durumu ve bu borçların ödeme alışkanlıkları gelir. Bu durum kredi notunu doğrudan etkiler. Tabi ki kredi kartı kullanımı doğru kullanıldığında kredi notunu yükseltmek için de kullanılabilir. Bu tamamen tüketicinin kendi harcama ve ödeme alışkanlıklarına bağlıdır. Her an yeni bir iş kurma hayaliniz var ise yada evlilik planınız var ise veya daha farklı hayalleriniz için mutlaka geleceğinizi garanti altında tutacağınız adımlar atın. Bu adımlardan bir tanesi ekonomik adımdır ki her an paraya ihtiyacınız olacaktır. O nedenle bankalar ile aranız iyi olmalı, kredi notunuz yüksek olmalı. Yoksa borçlar çoğalır kapatmak için kredi bulamaz ve daha kötü durumlarla baş başa kalabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı kullanımı basit fakat riskli araçlardır. Olmayan bir parayı ay boyunca harcamız ve borçlanmış olursunuz. Yapacağınız her harcama ay sonu ödeme anlamına gelir. Kredi kartı kullanımı aslında birinden sürekli borç alarak yaşamak anlamına da gelir. O biri her ay sonu borcunu istemektedir. Ödemediğiniz taktirde faizini de ister hatta yasal yollara başvurabilir.

Aylık gelirinizden fazla limitli bir kredi kartınız var ise mutlaka limitini düşürttürün. Bankaların tüketimi arttırma karşısında kart limitlerini yüksek tutmalarına aldanmayın. Çok taksitli alışveriş yapmaktan kaçının. Harcamalarınızı önceden planlayın ve aşırıya kaçmayın. Kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi için en önemlisi kredi kartı borcunun asgari ödemesinden ziyade tamamını kapatmaya özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirin. Geleceğinizi yani kredi notunuzu tehlikeye atmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*