Kredi Onayı Hakkında

Kredi başvuru sahibinin başvurusu ilgili bankanın kredi takip departmanı tarafından incelenmekte olup çeşitli filtrelerden geçirilerek sonuçlandırılmakta ve sonucu bildirilmektedir. İlgili banka departmanı tarafından soruşturularak başvurunun uygun olması durumunda kredi başvurusu olumlu sonuçlanırken uygun olmayan kişilere ise red cevabı verilmektedir. Kredi Onayı Hakkında daha detaylı bilgi aşağıda yazımızın devamında…

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi talebinde bulunan kişilerin olumlu bir şekilde başvurularının sonuçlanması için belli bir takım kriterleri taşıması gerekmektedir. Bu kriterler bankalar arasında ki prosedürlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de bazı kriterler her banka için vazgeçilmezdir.

Her zaman kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz fakat kredi notu düşük olanlar kesinlikle kredi kullanamaz diye bir ifade söz konusu değil. Bahsettiğimiz konu için, kredi notu her banka için vazgeçilmez bir kriter değildir bazı bankalar kredi notu düşük olanlara da kredi verme konusunda daha esnek davranabilirler ( kolay kredi veren bankalar ). Kredi notu olmazsa olmaz bir kriter değildir fakat düzenli gelir sahibi olmayan kişilere istisnasız her banka olumsuz cevap verecektir. Burada da görüldüğü üzere her banka için gelir seviyesi önem arz etmektedir. Bir diğer husus ise kara listede adı olanlar ile ilgili. Yine kara liste de her banka için bakılan ve değerlendirme de öncülük verilen bir husustur. Kredi başvurularında red cevabının duyulmasının en önemli ve sık nedenleri aşağıda maddeler halinde paylaşılmıştır:

  • Düşük kredi notuna bazı bankalar kredi verse de ya çok yüksek faiz ile vermektedir yada bir ipotek karşılığı vermektedir. Bu noktada kredi notu çok riskli olana ise genelde hiçbir banka kredi onayı vermez. 900 puan ve aşağısı bir kredi notuna sahipseniz kredi onayı almanız çok zordur.
  • Kredi başvurusunun red almasının bir diğer rastlanan nedeni ise, gelir dengesinin kredi taksitlerine oranı. Kredi taksit tutarları aylık belgelenebilir kazancın yarısını geçmemelidir. Yanlış hesaplanarak başvuru yapılan krediler bu nedenle onay almazlar.
  • Kredi veren bankaların kredi paketlerinde bulunan koşulları taşımaması da bir diğer red nedenidir. Örneğin konut kredisi almak isteyen kişilerde konut özelliklerinin krediye uygun olmaması gibi.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*