Kredi ile Ev Almak Caiz midir?

Bir çoğumuz çeşitli nedenler ve ihtiyaçlardan dolayı kredi çekmek zorunda kalırız. Özellikle son günlerde faizlerin de düşmesi ile birlikte kredi taleplerinde ciddi talepler yaşanmakta. Bunlar arasında da şüphesiz en çok ilgi göreni konut kredileri. Bireysel ihtiyaç kredilerinin yanında konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen azımsanmayacak bir kesim var. Bir çok kişinin de aklında şu soru belirmiştir; Kredi ile Ev Almak Caiz midir?

Krediler arasında ki konut kredileri, bankalar tarafından en çok kampanya düzenlenen ve faizleri minimum olan kredi türlerindendir. Çeşitli vadelendirme seçenekleri ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen tüketiciler konut kredisi ile ancak bir ev sahibi olabiliyorlar. Fakat ülkemiz Müslüman bir toplum kimliğinde olduğu için genelde de “ kredi ile ev almak caiz midir? “ sorusu yöneltilmekte. Bir çok araştırmalar sonucu çeşitli ilahiyat ve din adamlarının bu konuda ki fikirlerine eriştik. Ortak bir fikir oluşmasa da genel itibari ile faizin haram olduğu ve konut kredisinin de bu bazda caiz olmadığı ortaya çıkmaktadır. Fakat son zamanlarda faizsiz kredi veren bankaların varlığı da tartışılmaz. Bu yönde oluşturulmuş katılım bankalarından kredi çekilebilir mi noktasında ise bir çok çeşitli rivayetler söylenmektedir.

Özellikle ülkemizde ki din adamlarının söylemlerine baktığımızda bir ihtiyaç doğrultusunda konut kredisi kullanmanın caiz olduğu da belirtilmektedir. İhtiyaçtan kasıt, eğer ömür boyu bir ev sahibi olamayacak durumda fakat kira öder gibi bir sistem ile ev sahibi olma kapasitesi var ise, ulemalar tarafından söylenen, bu zaruriyet durumunda islamda kolaylık esas alınarak caiz olduğu kanısı doğmaktadır. Haricinde bir ihtiyacı olmayan, yatırım amaçlı veya keyfi bir borçlanma ile ev sahibi olmanın caiz olmadığı belirtilmektedir.

Sonuç olarak Kredi ile Ev Almak Caiz midir? sorusuna cevaplar farklıdır. Çoğu kesim katılım bankacılığı ile ev almanın daha mantıklı olduğunu savunmakta. Bir diğer kesim zorunlu haller ışığında kredi kullanmanın elbette caiz olabileceği fikrini savunmakta. Az bir din adamı ise her türlü faizin haram olduğu ve konut kredisinin de zorunlu hallere bakmaksızın günah olduğu görüşünde.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*