Kredi Notunuzu Nasıl Düzeltirsiniz?

Kötü kredi notunuzu düzeltmek için ne yapmalısınız ?

Kötü kredi notu düzeltmenin kolay ve hızlı yolu yoktur, zaman ve sabır gerektirir. Kredi notunuzu düzeltmek için bazı önlemler almanız ve bunları zamana yaymanız gerekir.

Adım adım kredi notu nasıl yükseltilir ?

Öncelikle bir kredi raporu çıkarttırarak işe başlayın. Kredi notu raporunda bulunan verileri gözden geçirin ve varsa hataları ilgili kurumla paylaşın. Bu raporda ki veriler sizin alışkanlıklarınızı da ortaya koyacağı için ödemelerinizle ilgili bir fikir geliştirebilir, varsa gecikmiş ödemelerinizi de görebilir ve önlem alabilirsiniz

Kredi notu puanınızı etkileyen en önemli ana madde, kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapıp yapmadığınızdır. Çalıştığınız bankalardan mutlaka ödeme günü ve miktarı ile ilgili hatırlatma mail veya mesajları bildirmelerini isteyin böylelikle olası bir ödeme gecikmesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda fatura ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunuzu etkileyeceği için faturalarınıza düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu sayede geciken fatura ödemelerinin önüne geçer ve kredi notu puanınızın olumsuz etkilenmesini önlersiniz.

Kredi raporunuzu mutlaka gözden geçirin ve bütün hesaplarınızı kontrol edin. Bir ödeme planı çıkarın ve faizi en yüksek olan borçlarınızı kapatmaya öncelik verin. Unutmayın ki ne kadar az borcunuz olursa kredi notunuz o kadar olumlu etkilenir.

Kredi notunuzu yükseltmek için şu adımları uygulayın:

  • Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile gecikmesini engelleyerek ödeyin, mutlaka takip edin. Kredi notunuzu olumsuz etkileyen ön önemli unsurlardan birisi fatura ödeme alışkanlığınızdır.
  • Güncel dönem borçlarınızı ne kadar erken öderseniz o kadar olumlu puan alırsınız. Kredi notu geçmişi parmak izi gibidir ve hayat boyu raporunuzda gözükür ve kredi notunuzu düşürdükten sonra yükseltseniz bile o rapor geçmişinde görülür bu yüzden acilen önlem alın ve ödemelerinizi muhakkak çıkartıp kontrol edin.
  • Borçlarınızı çıkarttınız ve ödediniz fakat geçmişinizi silmeniz yine de uzun sürecektir, unutmayın.
  • Borçlarınız var ve ödeme zorluğu çekiyorsanız muhakkak bankanız ile görüşün ve yapılandırmaya gidin.
  • Kredi notunuzun olumsuz olarak etkilenmemesi için mutlaka dengede bir ödeme planı hazırlayın. Yüksek tutarlı borçları kapatmaya öncelik tanıyın.
  • Kredi notunuzun olumlu yönde yükselmesi için mutlaka borçlarınızı en kısa sürede kapatın. Kullanmadığınız kredi kartlarını kapatmayın, bu da en azından bir müddet kredi notunuzun düşmesini engeller. Fakat, yeni kredi kartı çıkartmak kredi notunuza ters etki eder.
  • Borçlarınızı kapattıktan sonra yeni hesap açmak, kredi kartı almak için aceleci davranmayın. Yeni hesaplar uzun vadede kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*