Online shopping

Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Nasıl Açtırırsınız?

Kredi Kartı ile internette alışveriş dönemi

Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Nasıl Açtırırsınız?-İnternet alışverişlerinde kredi kartı kullanımı çok yaygın ve uzun yıllardır tercih edilen bir yöntemdir. Her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu sektörde de rekabet artmış ve çeşitli önlemleri de beraberinde getirmiştir. Binlerce ürüne internet üzerinden ulaşarak sahip olmak isteyenler sadece kredi kartı numaraları ile bu alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Bu sayede mağazaları dolaşarak yorulmaktansa, hem daha uygun fiyatı bulabiliyor hem de yorulmadan alışveriş yapılabiliyor. Hem zamandan tasarruf ediyor hem de beğenmediğiniz ada hatalı gelen ürünleri teslim almadan iade edebiliyorsunuz. Sizinde kredi kartınız varsa internet ortamında kullanıma açtırabilir ve alışverişlerinizi internetten yapabilirsiniz.

Kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak

  • İnternet ortamında alışveriş keyifli olduğu kadar da korkutucu gelmiştir insanlara. Bunun nedeni ise kötü niyetli insanların kredi kartı bilgilerini kopyalaması ve insanları dolandırması, satın alınan ürünlerin gönderilmemesidir. İnternetten alışveriş yaparken çok dikkat etmeli ve güvenilir olmayan internet sitelerine kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi bırakmamanız gerekir. Güvenilir sitelerin varlığı da azımsanmayacak kadar çoktur.
  • Kredi kartınızla internetten alışveriş yapmak için öncelikle kartınızın internet alışverişine açık olması gerekir. Bir çok kredi kartı ilk kullanımda e-ticaret ortamına kapalıdır, bu durumda internetten alışverişiniz bilgilerinizi doğru girseniz bile mümkün olmayacaktır.
  • Kredi kartınız ile internetten alışveriş yapmak için bankanızın müşteri hizmetleri telefonunu aramanız ve e-ticaret ortamına açtırmanız yeterlidir. Bununla beraber internet bankacılığını kullanıyorsanız, internet şubesinden de kredi kartınızı internet alışverişlerine açtırabilirsiniz.

İnternetten alışverişlerinizde dikkat etmeniz gerekenler

  • Alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesinin SSL güvenlik sertifikası var mı mutlaka kontrol edin. SSL, girdiğiniz kredi kartı bilgilerini şifreler ve 3.şahısların eline geçmesini engeller. Alışveriş yaptığınız internet sitesinde bu sertifikanın olup olmadığını anlamak için ödeme kısmına geldiğinizde adres çubuğunun sağ tarafında gözükecek olan kilit işaretine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.
  • Hiçbir site sizden kredi kartınızın şifresini istemez, kesinlikle böyle bir talepte bulunan internet sitelerine itibar etmeyiniz.
  • Alışveriş yapacağınız internet sitesinin iletişim bilgilerini, gizlilik sözleşmeini mutlaka kontrol edin. Herhangi bir sorunda ulaşabileceğiniz bir telefon numarası, adres var mı bakın.
  • İnternetten yapacağınız alışverişlerde de tüm tüketici haklarınız ve yasal haklarınız geçerlidir bu nedenle faturanızı ve garanti belgenizi saklayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*