Kredi Notunuzu Biliyor musunuz?

Kredi notunuzu en kısa zamanda öğrenmenizde fayda var çünkü her an sadece sizinle ilgili değil aileniz ile ilgili bir ihtiyaç doğabilir. Bankalardan kredi çekme limitinizi öğrenmeniz ve güncel tutmanız, anında kredi ihtiyacınızı karşılamanız açısından oldukça önemli. Finans geçmişi ve ödeme alışkanlıkları ile ilgili Türkiye ortalamasının neresinde kaldığınızı, bankalarda ki limitinizi öğrenmenizde fayda vardır. Peki siz Kredi Notunuzu Biliyor musunuz?

Öncelikle kredi notu tamamen sizin finans alışkanlıklarınız ile ilgili olup, daha önce kullanmış olduğunuz veya kullanmaya devam ettiğiniz kredi/kredi kartı gibi ürünlerin taksitlerini zamanında ödeyip ödemediğiniz, faturalarınızın gecikip gecikmediği yani borcunuza olan sadakati gösteren bir rakamdır. Kredi notunuzu öğrenmeniz durumunda eğer düşük bir nota sahipseniz yükseltmek için neler yapabileceğinizi araştırıp bu sayede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca, bu bilgiler eşliğinde ne yaparsanız kredi notunuzda ani düşüşler olur veya ne yaparsanız kredi notu yükselişe geçer bilgi sahibi olursunuz ve hareketlerinizi daha bilinçli şekilde yaparsınız. Her ay veya belirlediğiniz periyotlarda kredi notunuzu öğrenmeniz oldukça önemli olup özellikle bankalar ile sık iletişimde olan kişiler için bu verileri güncel tutmak yarar sağlayacaktır. Her an kredi ihtiyacı durumunda kredi notunuzu bilmeniz durumunda herhangi bir bankadan kolaylıkla kredi talebinde bulunabilir ve yüksek ise ( takip sonrası yükseltmeye gidileceği varsayımı üzerine ) kredi anında onaylanacaktır. Kredi Notunuzu Biliyor musunuz? Sorusuna “evet” cevabı veren bir kişi, kredi kartı ödemelerinin sadece asgari tutarının yatırılmaması gerektiğini yada 1 gün bile ödeme gecikmesi ile kredi notunun düşeceğini bilir.

Kredi notunuzu bilmeniz size oldukça avantaj sağlayacaktır. Örneğin bir ev kiralamak için, ev sahibine göstereceğiniz kredi notu raporu oldukça işe yarayabilir. Kredi notunu, findeks internet sayfasından kolaylıkla belli bir ücret karşılığı edinebilirsiniz. Ayrıca, risk raporu ile bankalarda ki borç durumunuzu ve hali hazırda ki kredi limitinizi de öğrenmeniz mümkün. Ayrıca, kredi notu takibi için findeks platformundan aylık izleme paketleri satın alabilir ve bir uzman eşliğinde kredi notunuzu nasıl yüksek tutacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının üzerinde ise oldukça şanslı ve borcunuza sadıksınız. Bu sayede bankalardan kredi çekerken daha rahat edersiniz. Ve unutmayın, kredi notu hayatımızın her alanına yavaş bir şekilde yerleşmektedir. Bir ev kiralama durumu yada herhangi bir GSM operatöründen taksitle telefon alma durumlarında, kredi notu sorgulaması sıkça yapılmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*