KOSGEB Dolandırıcıları İş Başında

Son dönemlerde artan “KOSGEB krediniz onaylanmıştır acil para yatırınız” türü mesajlar ile, faizsiz hibe kredi için başvuran kişiler dolandırılma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. 2016 son çeyreğinde duyurulan ve başvuru sayısı oldukça artan 50 Bin Lira esnafa can suyu kredisi için KOSGEB’e başvuruda bulunan esnaf, dolandırıcıların hedefi haline geldi. KOSGEB Dolandırıcıları İş Başında yazımızda bu önemli konuda sizleri uyarmak istiyoruz.

Daha önce bir çok yöntem deneyen dolandırıcılar son dönemde KOSGEB dolandırıcılığı üzerine yoğunlaşmış durumda. Dolandırıcıların hedefinde ki kişiler ise , faizsiz ve 12 ay ertelemeli kredi için KOSGEB’e başvuruda bulunan esnaf. Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Av. Rıdvan Yıldız KOSGEB kredi dolandırıcılığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldız ; “ hiçbir şekilde resmi bir açıklama olmadan, sosyal medya, sms veya mail platformlarından gelen mesajlara itibar edilmemeli, herhangi bir ücret yatırılmamalı” şeklinde konuştu. Gelen çoğu şikayette SMS ile kredi başvurusunun KOSGEB tarafından onaylandığı ve acil şekilde belirtilen hesaba para yatırılması gerektiği şeklinde bir yazı geldiği vurgulandı. Bu şekilde size gelen SMS ‘lere itibar etmeyiniz ve dolandırıcıları derhal numaraları ile birlikte ihbar ediniz.

Özellikle esnafa cansuyu kredisi açıklandıktan sonra artan bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmakta fayda var. KOSGEB tarafından gösteriliyor gibi gönderilen mesajlarda “ kredi başvurunuz onaylanmıştır lütfen acil şu miktarda parayı şu hesaba yatırınız” şeklinde ibare mevcut. Bu ve beneri gelen mesajları dikkate almayınız. Ayrıca, dolandırıcıların elinde başvuru sahiplerine ait telefon numaraları dışında bazı başka kişisel bilgilerin de olabileceği şüphesi bulunmakta olup esnafın bu konuda oldukça uyanık davranması gerekmekte.

KOSGEB Dolandırıcıları tarafından atılan bir sms olduğu anda, KOSGEB çağrı merkezini arayıp teyit almanız da fayda var. Kesinlikle KOSGEB çağrı merkezi tarafından size iletilen bilgilere itibar etmelisiniz ve diğer platformları ciddiye almamalısınız. KOSGEB bire bir kredi başvuru sahibi ile iletişim sağlamakta herhangi bir aracı kurum veya kişi ile çalışmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*