Müşteri Numarası Öğrenme İşlemi

Bazı banka kartlarının üstünde yazan müşteri numarası bazı bankaların güvenlik gerekçesi ile kart üzerinde bulunmayabilir. Bu durumda Müşteri Numarası Öğrenme İşlemi oldukça sıkıcı bir hal alır. Peki müşteri numarası nasıl öğrenilir? Yazımızın satırlarında bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bir bankada hesabınız varsa veya kredi kartı sahibi iseniz banka size özel bir müşteri numarası tanımlar. Çoğunlukla sonrasında lazım olan müşteri numarası banka kartı veya kredi kartı üzerinden bulunmaya çalışılır ve müşteri numarası arama çabası eziyet halini alır. Özellikle kart üzerinde ki 16 hane ile karıştırılan müşteri numarası kart numarası ile karıştırılır. Herhangi bir para transferi söz konusu olduğunda acil müşteri numarası öğrenme işlemi gerekebilir. Bazı bankalar müşterilerine vermiş olduğu kartlar üzerine müşteri numarasını yazarken bazı bankalar bu işlemi güvenlik gerekçesi ile yapmazlar. Yazımızda hangi kartlar üzerinde müşteri numarası yazar?, kartın neresinde yazar? ve eğer kart üzerinde müşteri numarası yoksa müşteri no nasıl öğrenilir? detayları ile belirteceğiz.

Türkiye de mevcut kullanılan visa ve mastercard özellikli kredi kartlarının hiç birinde müşteri numarası göremezsiniz. Amarican Express ve Discover kredi kartlarında müşteri numarası yazmaktadır. Müşteri numarası bu kartların ön yüzünde sol alt köşesinde yer alır. Kart üzerinde ki rakamların anlamlarına gelince, ön yüzde bulunan 16 hane kart numarası, ön yüzde bulunan ../.. şeklinde ki ifade kartın son kullanım tarihi ve arkada bulunan 3 haneli rakam ise güvenlik kodudur. Eğer kredi kartınız müşteri numaranızı öğrenmenize olanak vermiyorsa bir başka yöntem internet bankacılığını kullanmaktır. Bu sayede mobil bankacılık üzerinden giriş yaparak müşteri numaranıza erişmeniz mümkün. Ayrıca, müşteri numarası olmadan giriş yapamadığınız internet şubesine, kart bilgileri ile ulaşabilirsiniz. Yani eğer elinizde bir banka kartı veya kredi kartı var ise ilgili bankanın resmi web sitesini kullanarak internet bankacılığı yardımı ile müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer bu yöntem ile müşteri numaranızı öğrenemiyorsanız bankanızın çağrı merkezine ulaşmanız gerekmekte.

Bazı kartların üzerinde müşteri numarası yer alır demiştik. Müşteri Numarası Öğrenme İşlemi Ziraat Bankası müşteri için oldukça kolay çünkü kartın üzerinde müşteri numarası yazar. Ayrıca Vakıfbank kredi kartı veya bankamatik kartları üzerinde de müşteri numarası açık şekilde yer alır. Diğer bankaların kartlarından müşteri numarasına erişmeniz için yapmanız gereken internet bankacılığı yöntemini kullanmak veya çağrı merkezini aramaktır. Haricinde 16 rakamlı kart numarasından müşteri numarasına ulaşmanız imkansızdır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*