Kredi Notunuz Sıfır mı?

Kredi notunun önemi her geçen zaman içerisinde artarken kredi notu sorgulama sayısı da hızla artış göstermekte. Eskiden çok yaygın olmasa da artık tüketiciler farklı alanlarda karşılarına çıkan kredi notu kavramını merak ediyorlar. Özellikle kredi başvurusu öncesi sürprizlerle karşılaşmamak için de kredi notunu öğrendikten sonra kredi başvurusu yapmayı tercih edenlerin sayısı çoğaldı. Kredi notu sorgulaması yapan bazı tüketiciler karşılarında sıfır (0) rakamını gördüklerinde şaşırıyorlar. Peki sizin de Kredi Notunuz Sıfır mı?

Kredi notunuz sıfır ise daha önce bankalar ile çalışmamış kişilerdensinizdir. Bu nedenle bankalar sizin finans hayatınızda ne gibi adımlar attığınızı bilmedikleri için kredi notunuza da erişemezler. Peki bu durumda neler yapılmalı?

Öncelikle bankalara kendinizi kanıtlamanız gerek. Bankalar sizin nasıl bir ekonomik alışkanlıklara sahip olduğunuzu, ödemelerinize ne kadar sadık olduğunuzu, varlığınızı ve ne tür işlemler yaptığınızı merak ederler. Öncelikli olarak bir bankadan hesap açma işlemi yapmanız güzel bir adım olabilir. Sonrasında bir kredi kartı edinmeniz ve tüm harcamalarınızı bu karttan yapmanız atılacak doğru adımlardan bir tanesidir. Mümkünse sadece bir adet kredi kartınız olsun ve düşük limitli bir kart olsun. Kredi kartınızı kullanmaya başladıktan sonra bankalara da veriler gitmeye başlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de harcamalarınız kadar ödemelerinize de çok dikkat etmeniz.

Faturalarınızın hem takibinden kurtulmak hem de otomatik ödeme ile bankaların radarı altına girmesi için, banka hesabınıza yeterince para koyarak, otomatik fatura ödeme talimatı verebilirsiniz. Sadece faturalarınız için değil örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapacaksınız, bunun için de yine kredi kartı veya banka hesabınızı kullanmanızı öneririz. Ne kadar çok işlem sayısı artar ve sonucunda borcunuz olmaz ise o kadar da kredi notunuz yükselecektir.

Yastık altında tuttuğunuz birikimlerinizi banka hesabına aktararak hem bankalarda ki limitlerinizi çoğaltabilir hem de bankaların sizin hakkınızda olumlu fikirler edinmesini sağlayabilirsiniz. Ufak yada büyük fark etmez para miktarından ziyade bankalar ile iş yaptığınızı onlara göstermelisiniz. Para transferlerinizi de yine banka hesabınızdan gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede kredi notunuz oluşacak ve artık sıfır gözükmeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*