Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı ?

Kredi notu bankalarla işlem yapan her tüketicinin geçmiş finansal kayıtlarından derlenerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanan bir not sistemidir. Kredi notu genel itibariyle kredi geri ödemeleri, kredi kartı geri ödemeleri gibi etkenler üzerinden belirlenen, kişinin borçluluğu, borcuna olan sadakati ve bankalar için ne kadar riskli bir müşteri olduğu kriterlerine dayanmaktadır. Kredi kayıt Bürosu tarafından tutulan puanla sisteminde 0 ila 1900 puan arasında bir puan banka müşterilerine verilmektedir. 801 ila 1900 arasındaki müşteriler yüksek kredi notu sahibi kişiler olarak görülürken, 0 ila 800 puan arxxasındaki müşteriler düşük kredi notlu kişiler olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler kredi kullanımı ve kredi kartı alabilme gibi durumlarda zorluklarla karşılaşmaktadır. Riskli olduğu düşünülen bu kişilere bankalar ya hiç kredi ve kredi kartı vermemekte, ya da verse bile belli kriterler dahilinde ve düşük miktarlı kredi ürünleri kullanmalarını sağlamaktadırlar.

Kredi Notunu Düşüren Etmenler Nelerdir ?

Kredi notunu düşüren sebepler incelendiğinde bunların kredi ve kredi kartı taksitlerinde gecikme yaşanması, borçluluk oranında artış, kredi kartlarının sürekli asgari tutarının ödenmesi gibi sebepler olduğu söylenebilir. Oldukça kolay bir şekilde düşen kredi notu borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınız takdirde hemen yükselmeyecektir. Bunun yanı sıra daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ve kredi çekmemiş kişilerinde kredi notu düşüktür. Haklarında herhangi bir finansal kayıt bulunmamasından dolayı bu müşterilerde risk taşıyabilecek grupta yer almaktadırlar. Kredi başvurusu yapıp ret almakta kredi notunu düşüren bir etmendir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizde fayda vardır. Kredi notunuzu öğrenmenin yollarını Kredi Notu Öğrenme adlı kategorimizdeki makalelerimizden öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi notunu yükseltmek kişinin kendi çabalarıyla yapılabilen bir uygulamadır. Kredi notunuzu yükseltme işlemi için öncelikle gecikmede olan bütün kredi ve kredi kartı ödemelerinizi kapatmanız gerekmektedir. Bu ödemeleri kapattıktan sonra, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz, kredi kartı borçlarınızın asgari tutarından fazlasını her ay kapatmanız, borçluluk oranınızı düşürmeniz, yatırım yapmak veya bireysel emeklilik sistemine kaydolup düzenli ödemeler yapmanız gibi işlemlerle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Daha önce hiç kredi veya kredi kartı kullanmamış kişilerde kredi kartı alarak, yapacakları düzenli ve yüksek miktarlı ödemelerle kredi notlarını yükseltebilirler. Kolayca düşebilen kredi notu aynı hızda yükselmeyecektir. Düzenli ödemeler sonucunda kredi notunuzu 6 ay gibi bir sürede yükseltme şansına sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*