Hayvan Alım Hibe Desteği Projesi

Hayvan Alım Hibe Desteği Projesi Onaylandı

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca açıklanan duruma göre kırsal alanlarda yaşayan vatandaşların gelirlerinin çoğalması adına hibe desteği projesinin onaylandığı duyuruldu. Damızlık, koyun, teke, keçi, düve, manda, kaz, ördek, düve, hindi ve ipek böceği yetiştiriciliği için açılacak yerlerin artması için bu proje başlatıldı. Resmi Gazete ile açıklanarak yürürlüğe giren hayvan alımı hibe desteği projesi sayesinde birçok kişi yatırımlarını bu konu üzerinde de gerçekleştirebilecekler.

Günümüzde kırsal kesimde yaşayan vatandaşların, şehirleşen yerlerde yaşayan vatandaşlara göre gelirleri daha düşük seviyelerdedir. Bu durumda bir eşitlik sağlanabilmesi adına hibe desteği projesi başlatılmıştır. Damızlık kaz, ördek, hindi, teke, koyun, düve, manda alımıyla birlikte arı yetiştiriciliği yapan ya da ipekböceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere devlet hibeleri verilecektir. Bu önemli destek ile birlikte güzel gelirlerin kırsal kesimde de artması ve yetiştiriciliğin ülkemiz adına artış göstermesi hedeflenmektedir. Hepimiz biliyoruz ki birçok kişi iyi gelirler sağlayabilmek için köylerinden, büyük şehirlere taşınmaktadır. Bu durumu da engelleyebilmek için bu projenin onaylanması faydalı olacaktır.

2017 Yılı Hayvan Alım Hibe Desteği Miktarı Nedir?

Hibe desteği artık birçok konuda yatırımcı kişilerin faydalandığı ve faydalanmak istediği bir yardımdır. Bu yardımlar devlet tarafından vatandaşlara sağlanarak hem gelirlerin yükseltilmesi hem de üreticiliğin artması hedefiyle verilmektedir. Hayvan alımı hibesinden faydalanmak isteyen kişiler diğer tüm hibelerde olduğu gibi Bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmelidir. Bu şartları yerine getiremeyen kişiler kesinlikle bu imkândan faydalanamayacaklardır. Bu hibe desteği için ilk şart Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan her çiftçi yatırım yapmak istediği alan için bir proje oluşturmalıdır. Bu projeyle birlikte bir başvuru yapan kişilerin projeleri Bakanlık tarafınca onay görmesi gerekmektedir. Bu onay sonrasında hibe desteğinden faydalanabilirsiniz.

Hibe Desteği Projesi Oranları

Hibe Desteği Oranları
Hibe Desteği Oranları
  • İpek Böceği Yetiştiriciliği: İpek böceği yetiştirmek isteyen kişiler dut bahçesi tesisi ve besleme evi yapabilmek için araç gereçleri tamamlamak adına %100 hibe desteği alacaktır.
  • Kanatlı Hayvancılık: Kaz, ördek, hindi vs. gibi hayvan alımlarında yeni bir inşaatın başlatılması adına %75’lik bir hibe desteği alınacaktır.
  • Arı Yetiştiriciliği: Arı yetiştiriciliği ile uğraşacak olan kişinin boş kovan alımlarında, alet ve ekipman sağlayabilmek için %60 oranlarında hibe desteği alacaktır.
  • Damızlık: Koyun, manda, düve, teke alımlarında ise %50’lik bir hibe desteği sağlanacaktır.

Bütün bu durumlardan faydalanabilmek için ilk olarak Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgiyi başvuru yaptığınız bankadan daha net şekilde öğrenebilir ve bu durumların hepsini sorgulatabilirsiniz.

Hayvan Alımı Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayvan alımı hibe desteğinden faydalanmak isteyen bütün çiftçilerin başvurularını ilk olarak Tarım Gıda ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine yapması gerekmektedir. Başvurusunu yapan kişilerin projelerinin onaylanması durumunda sizlere belirtilen zaman içinde hibe desteği olan ödeme devlet bankası olan Ziraat Bankası tarafınca yapılacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*