Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi; bireyin finansal durumunu rahatlatmak için büyük öneme sahiptir. Nakit para ihtiyacı olan bireyler kredi çekerek, gerekli nakdi elde edebilirler. Ancak kredi verirken bankalar geri ödemeyi alabilmek için belli bir güveni de müşteriden almak isterler. Bu güveni elde edebilmek için de çeşitli kıstaslar sunarlar ve bu kıstaslar dâhilinde müşterileri değerlendirmeye alarak, kredi imkânı sağlarlar. Bu noktada en çok sorulan soru Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalar kredi verecekleri zaman ilk başvurdukları etmen kredi notudur. Kredi notu; bireyin finansal ilişkileri soncunda ortaya çıkmış olan finansal ilişkilerinin sağlığını gösteren sayısal bir değerdir. 0 ile 1900 arasında değişkenlik gösteren kredi notu; çok riskli, riskli, az riskli ve risksiz olarak değerlendirilmektedir. Çok riskli kategorisinde yer alan bir müşterinin kredi alma ihtimali neredeyse imkânsızdır. Ancak riskli, az riskli ve risksiz kategorilerinde yer alan müşterilerin alabileceği kredi miktarı da kredi notuyla doğru orantılı olmaktadır.

Yalnızca kredi notu baz alındığında, kredi notu 1500 üzerinde olan müşteriler maaşlarının 20 katı değerinde kredi alma imkânına sahiptir. Ancak müşteri bir kamu sektöründe görev alıyorsa maaşlarının 30 katı değerinde kredi alabilirler. Tabi ki kredi miktarının belirlenmesinde ki tek etken kredi notu ya da maaş miktarı da değildir. Alınabilecek kredi tutarını etkileyen farklı faktörler bulunmaktadır. İşte, alınacak kredi tutarını etkileyecek faktörler;

  • Kredi notundan ve maaş miktarından sonra kredi miktarında göz önünde bulundurulacak olan en önemli etmen, kredi risk raporudur. Kredi risk raporu; müşterinin son beş yıl içinde ki finansal ilişkilerini analiz olarak gösteren rapordur. Kredi risk raporu detaylı bir bilgi verdiği için finansal durumda büyük önem taşımaktadır.
  • Kredi tutarını belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesi de, mal varlığınızdır. Kredi raporunuzun iyi olması, kredi notunuzun yüksek olması elbette ki sizin alabileceğiniz kredi tutarını önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak sahip olduğunuz ev, araba, arsa da alacağınız kredi miktarını etkilemektedir. Çünkü banka sizin mal varlığınızı ipotek olarak göstermenizi talep ederek, kendisine güvence sağlayabilir.
  • Kredi tutarını belirleyen diğer bir önemli etmense yaptığınız başvuru şeklidir. İnternetten yaptığınız başvuru ile şubeye yaptığınız başvuru arasında çok büyük fark vardır. Başvurunuzdan en önemli sonucu almak için başvurunuzu şubeye yapmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*