İnternetten PTT Ye Gitmeden e Devlet Şifresi Alma

Tüm devlet kurumlarının digital ortama geçmesi ile birlikte artık günümüzde çoğu devlet dairesine giderek yapabileceğimiz işlemleri tek tıkla e-devlet sistemi sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Bunun için gereken tek şey bir e-devlet şifresine sahip olmak. Hatırlarsanız e-devlet sistemi duyurulduğunda, ilk zamanlar sadece PTT’ye giderek zarf içerisinde bir şifre almamız gerekirdi, bu sayede e-devlet imkanlarından yararlanabilirdik oysa şimdi daha pratik ve kolay şekilde şifre elde etme imkanına sahibiz. Soru şu : İnternetten PTT Ye Gitmeden e Devlet Şifresi Alma nasıl gerçekleşir ? Cevabı yazımızın satır aralarında…

Bankaların İnternet Şubeleri ile Aranız Nasıl ?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sistemin ilk yıllarında şifre almak için PTT’ye gitmemiz şarttı hatta “şifremi unuttum” seçeneği bile yoktu. Şifre unutulması durumunda tekrar PTT’ye giderek ücret karşılığında yeni şifre alınırdı. Tabi ki bu güvenlik açısından çok gerekli olmasına karşın zaman kaybı yaratıyordu. Buna çözüm, bankaların devreye girmesi ile geldi. Artık, herhangi bir bankanın internet şubesi müşterisi iseniz kolaylıkla e-devlet sistemine giriş yapmanız mümkün.

İnternet şubesi ile e-devlet sistemine giriş için, her bankanın giriş prosedürü farklı olmakla beraber genelde e-devlete giriş onayını vermeniz ile işlemler başlar. Bu kadar kolay hale gelen e-devlete giriş için yazmanız gereken tek şey, bankanızın internet şubesine kullanıcı adı ( müşteri numarası ) ve parolası ( şifresi ) ile girerek, menü yardımı ile e-devlet sistemine giriş yapmak.

İnternetten PTT Ye Gitmeden e Devlet Şifresi Alma

İnternet bankacılığı yardımı ile girdiğiniz e-devlet sistemi üzerinde sizi bir şifre ekranı karşılayacak. Bu ekranda sizden bir şifre oluşturma isteği gelecek ve oluşturduğunuz şifre ile artık bir e-devlet şifresine sahip olabilir ve tüm devlet kurumlarında ki işlemlerinize kolaylıkla erişebilirsiniz. E-devlet şifrenizi unutursanız tekrar aynı işlemi uygulayarak yeni bir şifre belirlemeniz mümkün.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*