Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ?

Findeks kredi notu belirli aralıklarla düzenli bir şekilde güncellenmektedir. KKB tarafından saklanan veriler belli bir dönemde yeniden güncellenir. Bu güncellemeler bankaların ve finans kuruluşlarının veri depolarına aktarılır.

Herhangi bir kredi veya kredi kartı başvurusu sonrası, bankalar başvuru sahibinin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Bu aşamada bankaların en çok dikkat ettikleri konu başvuru sahibinin kredi notu olmaktadır. Başvuru sahibinin tüm banka hareketleri bu puan ile ortaya çıkar ve bankalar bu puanı referans alır. Kredi puanı 0-1900 arasında değişkenlik gösteren bir referans notudur, ne kadar yüksek bir puana sahipseniz o kadar olumlu sonuçlar alırsınız. Kimi dönem kredi puanı yüksek olan kişiler bazı problemlerden ötürü borçlarını aksattığında, kredi puanı sorgulamasında düşük puanla karşılaşır ve yeniden bankalarla ilişkilerini düzeltmek yani kredi puanını yükseltmek ister. Peki, kredi puanını yükseltmek için yapılan tüm hamleler ne zaman puana yansır, kredi notu ne zaman güncellenir ?

Kredi Notu Yenileme

Kredi puanı düşük olan tüketiciler, yaptıkları tüm olumlu hamlelere rağmen uzun süre kredi puanının yükselmediğini gözlemlemişlerdir. Kredi notu güncelleme işlemi belirli periyotlarda yapılmasına rağmen olumlu yönde etkisi uzun sürmektedir.

Kredi notu sizin finans geçmişiniz olup asla silinmez. Geçmiş de ödemediğiniz borçlarınız puanınızı düşürmüş ise tekrardan bankalarla çalışıp aktif şekilde ve düzenli ödemelerle puanınızı olumlu yönde arttırmalısınız.

nezaman

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ?

Findeks kredi notu, her yıl 12 kez güncellenir. Her ay kredi notunuz, bankalarla yapmış olduğunuz işlemlere bakılarak değişir. Bu güncelleme genelde her ay başında gerçekleşir. Geçen 1 ay zarfında, bankalarda bulundurduğunuz mevduatlar, borçlar, geciken kredi borçları gibi finansal hareketlerinize bakılarak güncellemesi sağlanır. Örneğin, kredi notu 1600 olan kişinin geçen ay kredi kartının ödemesini geciktirdiği görüldüğünde bu puan 1570’e düşebilir. Bu örnek sadece bilgi amaçlıdır, ödemelerinizi düzenli yapmış iseniz bir sonra ki ay puanınızda yükselme görülecektir.


kredinotu

Kredi Notu Hangi Kriterlere Bakılarak Güncellenir ?

Kredi notu her ay güncellendiği için, geçen ayın bankacılık işlemlerine bakılarak güncelleme gerçekleşir. Borçların azaılıp azalmaması, gecikmeye girmiş borçlar, ödemesini tamamen yapılmış borçlar, fatura işlemleri gibi kritelere bakılarak, puanınıza olumlu/olumsuz güncelleme gelir.

 

 

Kredi Notu için Bir Af Çıkması Mümkün mü ?

Findeks, özel bir kuruluş olduğundan dolayı devlet tarafından herhangi bir af çıkması mümkün değildir. Finans kuruluşları ve bankalar, kredi skor verilerini kendi genel müdürlüklerinde depoladıkları için, af çıksa bile bu verilere bakacaktır. Bu da findeks kredi notlarını sıfırlasa bile etkili olmayacaktır. Bankalar ve finans kuruluşları ile findeks ortak adım atarak kredi notları konusunda bir esnekliğe giderlerse, genel anlamda kredi notları iyileştirilebilir.

Kredi Notunun Güncellenmemesi Durumunda Ne Yapılmalı ?

Bazı durumlarda, findeks kredi notunun güncellenmemesi sorunu yaşanabilir veya kredi notunu etkileyen faktörlerden birinin bilgilerinin eksik girilmesi sonucu yanlış puanlama ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda kişilerin itiraz hakkı vardır. Findeks kredi notu, KKB tarafından titizlikle güncellenmesine rağmen böyle bir durumla karşılaşılması halinde, itirazlarını ilgili kurumlara sunabilirler ve tekrardan güncelleme isteyebilirler.

Kredi Notunun güncellenmesinde sorun olan kişiler itirazlarını ilgili banka veya finans kuruluşuna veya Findeks’e yapabilirler. Findeks resmi sitesinden, risk raporu itiraz kısmından itirazlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu itirazınız için doldurduğunuz form sonrası size 11 haneli referans kodu veriliecektir. Bu kod ile itirazlarınızı takip etmeniz mümkündür.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*