Kredi notum neden düştü

Kredi notum neden düştü?-Kredi notu bütün bankalarin referans alarak müşterilerine kredi, kredi kartı başvurularında onay esnasında ki duruma göre onaylanıp veya reddettiği bir araçtır.

Peki yüksek olan kredi notum neden düştü sorusunu soruyorsanız öncelikle bunun bir çok faktöre bağlı olduğunu belirtmemiz lazım. Bunun için öncelikle bir kredi notu raporu almalısınız ve kredi notu ayrıntılarını incelemeniz gerektirmektedir.

Kredi notu düşme nedenleri

Ödenmemiş faturanızın bulunması: Eğer ödeme tarihi geçmiş bir telefon faturası,elektrik faturası İnternet faturası bu kredi notunu olumsuz etkiler.
Kredi taksidi ödenmeme:Kredi ödemenizin taksit ödemesini yapamamış olmanız.
Kredi kartı borcunuzun artması (kredi limiti aşılıyor olabilir):
kefil olduğunuz kişi ödemesini yapmamış olabilir.
Kredi limiti asılmış olabilir

Genel olarak bu nedenlerden dolayı kredi notu düşer. Kredi limiti de önemli bir husus bu hususta genelikle yanlışlıklar yapılıyor. Kredi limiti sadece kredi borcunuzu değil aynı zamanda kredi kartı borcu, hesap borcu eksi hesap vs bütün finansal araçların borçları ilgilendirir.

Eğer ödemelerinizde herhangi bir aksilik her şey dört dörtlük ise büyük ihtimal kredi limitinizi aşmışsınızdır. Bankanın size sunduğu eksi hesap limitini kullanmış olabilirsiniz, bunun yanında kredi kartını limitini tam kullanmışsanız kredi limitiniz kolaylıkla %30’nu aşmış olursunuz.

Kredi limitinin %30’nu aşarsanız kredi notunuz düşer, eğer %30 oran asılmış ise bunu dusrrmeye çalışın. Kredi notu nasıl yükseltilir kategorisinden kolaylıkla kredi notunuzu yükselebilirsiniz

 

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi notu sorgulama Garanti Bankası - Banka Kredi Notu
  2. Kredi notum neden düştü - Banka ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*