Kredi Notum Bankada Farklı Görünüyor

Kredi notu sorgulama yaparak bankaya gittiğinizde bankada farklı bir puanla karşılaşmanız rastlanması mümkün olaylardandır. Bankalarda kredi notunuzun farklı görünmesinin bir çok sebebi vardır. Böyle bir durum ile karşılaşmanız halinde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumanız yeterli.

Kredi Notum Bankada Farklı Görünüyor

Bildiğiniz gibi bankalar veri tabanlarında sizin bankacılık işlemlerinizi kayıt altında tutarlar ve bu veri tabanında ki bilgiler eşliğinde size bir kredi notu tayin edilir. Fakat Findeks platformu ile yaptığınız kredi notu sorgulama sonucu çıkan rakam ile bankada çıkan rakam arasında farklılıklar da olabilir. Bu durumda kalırsanız bir çözümü olduğunu unutmadan fakat ortada bir sorun olduğunu da bilerek hareket etmelisiniz. Öncelikle her iki yerde farklı kredi notu görünüyor ise yakın zaman zarfında bir borç kapama yada tersi de olabilir bir borçlanma yapıp yapmadığınızı gözden geçirin. Çünkü yapılan bu işlem bankanın sistemine geç yansıyabiliyor. Henüz yaptığınız işlemin bankada görünmemesi sonucu kredi notu farklılık gösterebilir. Şunu bilmelisiniz ki, anlık olarak veriler güncellenmez. Örneğin kredi kartı borcunuzun ödemesini 1 gün geciktirmeniz sonucu hemen bankalar kredi notunuzu düşürmezler veya borçlarınızı kapatıp 1 gün sonra bankaya gittiğiniz de yüksek bir kredi notu ile karşılaşmayabilirsiniz. Bankalar kredi başvuruları veya kredi kartı başvuruları için değerlendirmelerini yavaş takip ederler ve sistemin güncellenmesi için belirli zamanlara ihtiyaçları vardır.

Kredi notunuz bankada farklı görünüyor ise nedenlerinden bir tanesi de KBB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan verilerin bankalara geç iletilmesi de olabilir. Bazı bankalar da bu işlemler daha uzun sürmektedir. Bu nedenle kredi notu sorgulama yaptığınız bankanın verilerinin güncellenme zamanları da önemlidir.

Peki, bankada görünen kredi notu farklı ise ve siz Findeks platformundan daha farklı bir kredi notu öğrenmiş iseniz hangisi geçerli olacaktır? Böyle bir durumda bankanın verisi geçerli sayılacaktır. Eğer bir kredi başvurusu yapıyor ve bankada kredi notunuz düşük ama normalde yüksek görünüyor ise, daha sonra kredi başvurusu denemeniz de fayda var. Büyük ihtimal banka kredinizi onaylamayacak fakat kredi notunuz sistemde güncellendikten sonra yükseleceği için başvurunuz onaylanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*