Banka Harici Kredi Veren Yerler

Hayatımızın her noktasında kredi çekme ihtiyacı doğabilir fakat geçmişte yaptığımız bazı hatalar bankalardan olumsuz cevap almamıza neden olur. Geçmiş dönemde kullandığımız bir kredi kartı borcunun gecikmesi veya kredi taksitlerinin aksatılması kredi sicilimizi kötü etkiler. Yada şu an borcumuzdan dolayı kredi çekemeyebiliriz. Açık söylemek gerekirse banka harici kredi veren yerler bulmak zordur. Fakat yine de bazı yerler ihtiyaç kredisi, konut kredisi yada taşıt kredisi için yardımcı olmaktadırlar. Özellikle son dönemlerde artan “kredi çıkartılır” gibi noktalar, kredi çekemeyen tüketicilere yardımcı olduklarını iddia etmektedirler. Banka haricinde kredi veren yerler hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bankalardan kredi başvurularına red cevabı almanın nedenleri farklıdır. Kredi notunun riskli veya çok riskli grupta olması veya kara listede adınızın olması gibi. Bu gibi durumlar haricinde gelir belgesi sunamamak, aylık gelirin az olması da kredi çekememe nedenleri arasında gösterilebilir. Bazı bankalar ise kredi notu düşük olana kredi sunabilir fakat limitler düşük olduğu için tüketici yine başka yerlerden kredi bulmaya yönelebilir. Bankalar harici kredi veren yerler araştırırken dikkatli olmanızda fayda var zira özellikle bu sektörde dolandırılma ihtimaliniz oldukça yüksek. Özellikle tefeci tabir ettiğimiz kişilerden uzak durmanız yararınıza olacaktır zira tefecilik ülkemizde bir suçtur. Ve bu insanların uyguladıkları faiz oranları da bankaların faiz oranlarının çok üstündedir. Sadece faiz oranları değil aldıkları komisyonlar ile de zaten çekeceğiniz paranın bir kısmını tefeciler alır.

Bankalar haricinde kredi bulmak için örneğin konut kredisi kullanmak istiyor iseniz inşaat şirketlerinin kapısını çalabilirsiniz. Bu inşaat şirketleri sözleşme imzalatabilirler size bunun için sözleşme detaylarını da okumanız gerekir. Ayrıca belli bir peşinat da isteyebilirler. Bu şekilde bir inşaat şirketi ile anlaşarak konut kredisi kullanma şansını yakalayabilirsiniz. Bazı finans kurumları da senet karşılığı kredi imkanı sunabilirler. Yine bu kurumlara ufak bir araştırma ile ulaşmanız mümkün. Taşıt kredisi kullanmak istiyor iseniz tefecilerden ziyade galericiler ile anlaşabilirsiniz. Galericiler almak istediğiniz arabayı size senetle verebilir ve sizin yerinize kredi çekebilir. Bankanın faiz oranlarından biraz yüksek faiz oranları ile kredi imkanı sunmalarının yanı sıra arabanız için de ipotek koyduracaklarını hatırlatalım. Borcunuzun tamamı bittiğinde ipotek ortadan kalkacaktır. Banka harici ihtiyaç kredisi için ise kuyumculara yönelebilirsiniz. Kuyumcular da yine galericiler gibi senet karşılığı size yardımcı olabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*