Kredi Notu Sorgulama Kredi Notunu Düşürür mü ?

Kredi notunun önemi her geçen gün artmakla beraber, artık her bilinçli tüketici de bu konuda fikir sahibi oldu ve daha dikkatli davranmaya başladı. Kredi notunun anlamını, kredi notunun nasıl sorgulanması gerektiğini ve kredi notunun kaç puan olması gerektiği hemen hemen artık biliyoruz. Ama her geçen gün yeni bir soru gündeme gelmekte ve tüketici açısından bir cevap aranmakta. Bu sorulardan bir tanesi de, kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü ?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi notu, kişilerin finansal geçmişi ile alakalı finans kurumlarına ve bankalara referans sağlaması amacı ile hizmet veren bir puanlama sistemidir. Her kredi talebinden önce mutlaka kredi notunuzu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Kredi notu sorgulama işlemini Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan resmi internet sitesinden öğrenebileceğiniz gibi çeşitli bankaların internet şubesi desteği ile de öğrenebilirsiniz. Sms ile de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Tüm bu işlemler için belli bir ücret talep edilmektedir. Yani kredi notunu öğrenmenin mutlaka bir ücreti vardır ve şu an ücretsiz kredi notu öğrenme gibi bir kampanya mevcut değildir.

Çok Sık Kredi Notu Sorgulaması Kredi Notunu Etkiler mi ?

Kredi çekmeden önce mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz gerektiğini daha önce belirtmiştik çünkü çok sık kredi talebinde bulunmak kredi notunu düşürür. Bu nedenler, kendinizi riske atmamak adına öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizde fayda var.

Kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü ? sorusuna cevabı elbette ki kredi notunuz düşmeyecektir. Bilakis, kredi veya kredi kartı gibi taleplerinizden önce mutlaka kredi notunuzu tekrar sorgulatınız. Kredi notu her ay güncellenmekte olup, sık sık takip etmenizde fayda var. Bunun için KKB tarafından oluşturulmuş takip hizmet paketleri mevcut, dilerseniz paket alarak da kredi notu takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

findeks-bireysel-paketler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*