Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

Evlilik kredisi ; evlenecek olan kişilerin ev almak, düzen kurmak, düğün yapmak, eşya almak gibi amaçlardan dolayı ihtiyaçları olan finansal desteği bankalar tarafından karşılaşılan kredi türüne denilmektedir. Evlilik kredisini yalnızca evlenecek olan bireyler, evlilikten kaynaklı olarak oluşan masraflarını karşılamak için gerekli finansal desteği elde etmek amacıyla alınabilecek kredidir.

Evlilik Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Evlilik kredisinden faydalanabilmesi için çeşitli şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Evlilik kredisi nasıl alınır ? Öncelikle, bireylerin evlilik kredisi alabilmesi için mutlaka ortada bir evlilik sürecinin olması gerekmektedir. Evlenecek olan kişilerin de yaşı büyük önem taşımaktadır. Evlilik kredisi alabilecek olan kişiler maksimum 24 yaşında olmalıdır. Şayet üniversite okumuşlar da yaşları da maksimum 26 yaşında olması gerekmektedir. Maddi durumsa evlilik kredisinin alınabilmesi için diğer bir önemli etkeni oluşturmaktadır. Evlilik kredisinin almak isteyen bireylerin maddi durumlarının yetersiz olması gerekmektedir. Maddi durumu iyi olan müşterilere evlilik kredisi verilmeyecektir. Bunun yanı sıra sicilin temiz olması da evlilik kredisinin alınabilmesini sağlamaktadır.

Evlilik Kredisi Faizi ve Ödeme Şekilleri

Evlilik kredisi nasıl alınır sorusundan ziyade , evlilik kredisi hakkında detaylı bilgi edinilmesi daha doğru olur. Evlilik kredisi faizsiz krediler arasında yerini almaktadır. Evlilik kredisinin geri ödemesinde her hangi bir faiz uygulaması yapılmamaktadır. Ancak evlilik kredisi alan kişinin ödeme tarihlerini geciktirmesi durumunda kredi üzerine faiz uygulaması da yapılacaktır. Evlilik kredisi alındıktan sonra kredi geri ödemeleri bir yıl sonra yapılmaya başlanacaktır. Ancak kredi alan çiftin bir yıl içinde çocuklarının olması durumunda kredi ödemeleri bir yıl daha ertelenecektir. Çocuğu olan çiftlerin kredi geri ödemeleri iki yıl sonra başlayacaktır.

Evlilik Kredisi Ne Kadar Alınır?

Evlilik kredisi olarak 10.000 TL kredi verilmektedir. Evlilik kredisi geri ödemelerinde kredi vade seçenekleri 48 ay olmaktadır. 48 ay vadelerle ödeyebileceğiniz kredilerde hiçbir faiz uygulaması yapılmayacaktır.

Çeyiz Desteği Nedir?

Evlilik kredisi almak isteyen bireyler öncelikle bankada çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir. Bireyin çeyiz hesabı açtırabilmesi için açtırdığı çeyiz hesabına, üç yıl düzenli olarak para yatırılması gerekmektedir. Üç yıl boyunca çeyiz hesabınıza en az 100 TL ücretin yatırılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı ile alacağınız kredi 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*