Teşvik Kredisi Nedir ? Kimlere Verilir ?

Teşvik Kredisi Nedir ?

Teşvik kredisi ; bireyleri ticarete yönlendirmek için verilen onların iş yapmasını sağlayacak finans desteğini sağlayacak krediye denilmektedir. Teşvik kredisi KOSGEB kredisi adı altında verilmekte olup, krediyi almak için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesiyle birlikte KOSGEB yani teşvik kredisi alınabilir ve bireyleri ticarete yönlendirmek için doğru adımları atmış olursunuz.

Devlet Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet teşvik kredisinin alınabilmesi için öncelikle KOSGEB internet sitesi üzerinden form doldurulmalı ve doldurulan formdan sonra KOSGEB merkezine de başvuru yapılmalıdır. KOSGEB merkezine yapılan başvurunuz değerlendirildikten sonra KOSGEB mülakatlarına çağrılacaksınız.

Mülhakatlar asıl önemli olan aşamalardır. Mülhakatlara nasıl bir iş kuracağınızla ilgili size sorular sorularak, hedefleriniz saptanmaya çalışılacaktır. Mülakatları başarıyla geçmeniz halinde KOSGEB eğitimlerine dâhil olacaksınız. Verilen girişimcilik eğitimleri ortalama 15 gün süren eğitimlerdir. Eğitimlerin tamamlanmasıyla adaya iş yeri açma belgesi verilerek, kurstan çıkışı yapılmaktadır.

Tabi kurs biter bitmez, KOSGEB kredi imkânını size sunmayacaktır. KOSGEB kredisini alabilmek için öncelikle açacağınız iş yerini açmanız ve işletmeye sokmanız gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB yetkililerini çağırarak, bütün işlemlerinizi tamamladığınızı belirtmeli ve iş yerinizi kontrol etmelerine izin vermelisiniz. İş yerinizin kontrolleri tamamlandıktan sonra eğer ki kredi verilmesine karar kılınmışsa, iş yeriniz için harcadığınız tüm tutar KOSGEB tarafından ödenecektir.

KOSGEB Hangi İş Türlerine Kredi İmkânı Sağlar?

KOSGEB bir ticaret merkezi olacak olan bütün iş yerleri için teşvik kredisi imkân sağlayabilir. Ancak KOSGEB kredilerinin her işyeri açana da verilmediği tartışılmaz bir gerçektir. KOSGEB adaya başvuru esnasında zaten bu şartı koşmakta ve kredi vermesinin kesin olmadığını bildirmektedir.

KOSGEB, para kazandıracağına inandığı, geleceğini gördüğü işyerleri için finansal destek sağlamaktadır. Bunun için tercih edeceğiniz iş kolu elbette ki büyük önem taşımaktadır. KOSGEB bu işyerine kesin onay verir gibi bir şey söylememiz mümkün değildir. Ancak KOSGEB adaylardan yaratıcı iş fikirleri istemektedir. Her yerde olmayan iş sektörlerinde çalışılması, KOSGEB’in onay verdiği sektörleri oluşturmaktadır. Bir bakkal dükkânının açılması için KOSGEB kolayıyla kredi vermeyecektir. Çünkü her mahallede bakkal hatta birçok market bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*