Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurulumu

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi ile Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurulumu yapmak için başvuru yapanlar da son dönemlerde hızla artış gözlenmekte. Organik tarım ve ürünlerin popülaritesinin her geçen gün artması ile yatırımcılar tarım ve hayvancılık sektörüne yönelmiş durumda.

Ülkemiz de özellikle son 3 yıla bakıldığında bilinçli tüketici sayısında hızlı artış görünmekte. Bu nedenle artık tüketiciler ucuz ürün yerine doğal ve sağlıklı ürün tercih etmeye başlamışlardır. Organik ürün grubu da olarak adlandırılan bu ürünlerden başlıca sayabileceğimiz lezzetler ise tavuk ve yumurta. Arz talep artışı dolayısı ile yatırımcıların da iştahını kabartmış ve tavuk çiftliği kurmak isteyenler de sayı olarak hızla artmıştır. Özellikle devletin de tavuk çiftliği destek projeleri sayesinde bu alan hem geliştirilmeye müsait olmakta hem de maliyeti daha aza inmekte olduğundan tercih sebebi haline gelmiştir. Çeşitli kurumlardan salma tavukçuluk yani gezen tavuk yetiştiriciliğine hibe kredinin yanı sıra faizsiz kredi seçenekleri sunulmaktadır. Örneğin 2016 yılında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tavuk çiftliği kurmak isteyenlere 30 Bin Lira hibe verilmiştir. Bu hibe yardımın 2017 yılı içerisinde de devam edeceği öngörülmekte ve açıklamalar an ve an takip edilmektedir. Şimdi, çeşitli bankaların ve devlet kurumlarının bu alanda ki desteklerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle hemen bir hatırlatma yapalım, devlet destekli tavuk çiftliği kredisi KOSGEB tarafından verilmemektedir. KOSGEB daha çok, gerek tavuk gerekse diğer damızlık hayvanları almanıza değil bu hayvanlardan elde ettiğiniz ürünleri satmanız için gereken işletme kurulumuna destek olur. Tabi burada hiç KOSGEB bize yardım etmeyecek mi? diyemeyiz. Ürettiğiniz hayvanların kesilmesinden paketlenmesine ve satışa hazırlanmasına kadar olan tüm makine ihtiyaçlarınız için KOSGEB kredilerinden faydalanmanız mümkün. Fakat Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kurulumu şamasında KOSGEB bir alternatif değil.

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi için tek adres Ziraat Bankası. Yıllık %0,5 faiz oranı ile oldukça uygun kredi imkanı sunan Ziraat bu kredi için sizden bazı koşulları yerine getirmenizi talep ediyor. Öncelikle kredinin adı, devlet destekli damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi. Kredi koşulları ve diğer sorularınız için en yakın şubeden destek almanız mümkün. Ayrıca, krediden faydalanabilmeniz için çiftçi belgesine sahip olmanız gerekmekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*