Kredi Kartlarının Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

İnsanlar yüzyıllardır değerli mal varlıklarını güvende ve gözden uzakta tutmak ister. Mal varlıkları içinde en kıymetlisi belki de paradır. Çağımızda ise paranın önemi git gide katlamaktadır. Bir önceki yüzyılda insanlar paralarını bankaya yatırmanın avantajını ve güvenini keşfetti. Para hem zamanla artıyordu hem de gözden uzakta ve güvendeydi, çalınma riski yoktu fakat hesap cüzdanını sürekli yanında taşımak tehlikeliydi, hesaptaki para ani bir ödeme probleminde hemen kullanılamıyor, bankaya gidip parayı almak gerekiyordu.

21. Yüzyılda insanlar bu sorunlara çözüm üretti ve banka kartı adlı çağın en zekice buluşu ortaya çıktı. İnsanlar hem paralarını güvende tutuyordu hem de bankaya gitmek zorunda kalmadan istediği yerde harcayabiliyordu. Her şey bir manyetik çipin içindeydi. Banka kartlarının yanında ortaya çıkan kredi kartı ise tefeciliğin çok moda olduğu günlerin sona ermesini sağladı. İnsanlar gidip yüzde 200 faiz ile borç almaktansa kredi kartı kullanmayı tercih etmeye başladı.

Peki neden kredi kartı kullanıyoruz, kredi kartı kullanırken sağladığı tüm avantajların farkında mıyız?

KREDİ KARTININ AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Nakit taşımanın riskini almadan ve bankadan para çekme zahmetine girmeden kolaylıkla harcama yapılabilmektedir.
  • Kredi kartı ekstreleri ile harcama kayıtlarını tutmak daha kolay hale gelmektedir.
  • Acil nakit ihtiyacından kredi kartlarının limitlerinde esneme payı bulunmaktadır.
  • Kredi kartı kullanımı ile ek puan kazanmak, harcamalarda indirim şansı ve daha birçok avantaj mevcuttur.
  • Kredi kartını düzenli kullanmak ve ekstreleri zamanında ödemek kredi puanını yükseltir ve kredi ihtiyacında alabileceğiniz tutarı yükseltir.
  • Kredi kartı ekstresi ile fişi kaybolmuş ve iade edilmesi gereken ürünlerde sorun yaşamadan iade işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi kartlarının avantajları

Birçok açıdan kredi kartı kullanımının avantajları, dezavantajlarını geçmektedir. Bankalarda güvende olan para ve bunun yanında acil nakit bulmaktaki kolaylık 21. Yüzyılda insanlara cazip gelmektedir. Kredi kartları, faizsiz nakit avans ve taksit erteleme seçenekleri ile kullanılan miktar kadar ödeme yapma imkanı sunmaktadır. Seyahat, mobilya, giyim, aksesuar, eğitim, beyaz eşya ve daha birçok anlaşmalı kuruluştan yapılan alışverişlerde peşin fiyatına taksit uygulaması yapılmaktadır.  Kredi kartları, mağaza fiyatlarına göre daha düşük olan internet satışından faydalanmamızı sağlar.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuruları online olarak yapılabildiği gibi, aynı zamanda banka şubelerinden de yapılabilmektedir. Bankaların uzun bir süredir devam eden rakabeti, kredi kartlarına da yansımış ve çok avantajlı kredi kartları sizleri beklemektedir. Yukarıdaki yazımızı okuduktan sonra internet üzerinden, şubelerden, telefon bankacılığından ya da ATM’ler üzerinden 7 gün 24 saat boyunca kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Kredi kartlarının ayrı limitleri olmakta ve sizlerin kredi notu, aylık gelir ve sigorta devamlılığı gibi durumlarınıza göre verilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Düzenli Ödenmeli Mi?

Bankaların en çok dikkat ettiği husus ise, kredi kartlarının düzenli ödenip ödenmediği konusudur. Bu yüzden kredi kartı harcamalarınızı mutlaka zamanında ve düzenli olarak ödeyiniz. Aksi takdirde sizlerin kredi kartı zamanla kapanabilir ya da sizlerin başına birçok sorun gelebilir.Daha doğrusu icralık bile olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*