Evde bakım parası kimlere veriliyor

Evde Bakım Maaşına Bağlanmak İstiyorum Şartları Nelerdir

Bakım Parası Nedir?

Devlet tarafından insanların sosyal yaşamlarını destekleme adına yapmış olduğu yardımlardan biri de bakım parasıdır. Bakım parası aylık maaş tutarının asgari ücretin 2/3’ünden az olan ve evde bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen akraba, vasisi ve üçüncü kişilere ödenen meblağdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ağır özürlü grubunda bulunup evde bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızın devletin çeşitli kurumlarında bakımlarının gerçekleştirilmesinin yanı sıra aile ortamında kendi yakınlarının yanında bakılabilmesi adına yakınlarına bakım parası verilmektedir.

Evde Bakım Parası Kimlere Veriliyor

Ağır özürlü grubunda bulunup evde bakımını üstlenen kişilere verilen bakım parası bakımı yapılan kişinin eşine, çocuğuna, çocuğunun eşine, annesine, babasına, torununa, torunun eşine, kardeşine, kardeşinin eşine, kardeşinin çocuğuna, kardeşinin çocuğunun eşine, amcasına, amcasının eşine, halasına, halasının eşine, teyzesine, teyzesinin eşine, vasisine veya yasal izinler çerçevesinde bakımı üstlenen üçüncü kişilere verilmektedir.

Evde bakım parası almak için şartlar

Evde Bakım Parası Almak İçin Şartlar

Bakımını üstlendiği kişi üzerinden bakım parası almak isteyen kişiler için ilk olarak hastanın aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir. Buna göre;

 • Bakımı yapılacak kişinin ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu
 • Bakıma muhtaç olduğunu gösteren kriter
 • Gelir kriterinin uygun olması

Evde bakım maaş alabilmesi için bakıma muhtaç olan kişinin %50 ve üzerinde engelinin bulunması ve sağlık kuruluşundan verilen tam teşekküllü raporunda ağır özürlü olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Bakımı yapılacak kişinin muhtaçlık kriterini sağlıyor olması gerekir. Buna göre bakıma muhtaç olan kişinin engelli, tuvalet, banyo, yeme-içme gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta zorlanması veya hiç yapamamasıdır. Hayatı boyunca birinin bakımına muhtaç olduğunu gösteren belirtilerin kişide var olması gerekir.

Evde bakımı yapılacak olan kişi için gelir kriterinin yerine getiriliyor olması lazım. Bunun için bakıma muhtaç olan kişiyle birlikte yaşayan kişilerin aylık maaşının kişi başına düşen geliri asgari ücretin 2/3’ünün altında seyretmesi gerekir. Bu durumu sağlayan kişiler için evde bakım parası bağlanabilir.

Bu kriterlerin her birini sağlayan kişiler bağlı bulundukları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Başvuru için gerekli evraklarsa;

 • Bakıma muhtaç olan kişinin ağır engelli raporunun bulunması
 • Engelli ve bakımı üstelen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Evde yaşayan kişilerin kimlik bildirim formu
 • Bakımı yapılacak olan kişinin 2 adet fotoğrafı
 • Aile bireyleri içerisinde çalışan veya emekli olan kişilerin her birinin maaş bordrosu
 • Bakıma muhtaç kişinin varsa öğrenim durumun gösteren belgesi
 • Bakıma muhtaç kişinin aile durumunda boşanma varsa evrakları
 • Bakıma muhtaç kişinin vasisi varsa vasisi atandığına dair mahkeme kararı

Tüm bu evrakların hazırlanarak bağlı bulunan müdürlüğe müracaatının yapılması evde bakım maaşı almak için yeterlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*