KOSGEB 2016 Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği

KOSGEB’den Kobi’lerin en büyük sorunu olan makine ihtiyacına yönelik üretime büyük bir katkı geldi. Bu zamana dek 500 binden fazla girişimciye eğitim ve destek verip bir çoğunun kendi işini kurmasına katkı sağlayan KOSGEB, üretim alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik kredi faizi desteği uygulayacağını açıkladı. 2023 üreten Türkiye vizyonu doğrultusunda üreten bir Türkiye için, eski ve tam verim alınamayan makinelerin, yeni ve tam kapasite çalışan makineler ile değiştirilmesi sayesinde ekonominin canlandırılması hedeflenmekte.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada; yerli ve yeni makine-teçhizat alımlarının desteklenmesine katkı sağlayacak kredi faizi desteği uygulayacak. Bu destek uygulamasından faydalanmak için imalat sanayi sektöründe faaliyette olmak ve KOSGEB’İN veri tabanında kayıtlı olmak gerekiyor. Krediden faydalanmak için mevcut kobilerin mutlaka yerli ve yeni makine seçmeleri gerekmektedir. İmalat sektörü içerisinde faaliyet gösteren tüm sektörler bu destekten faydalanabilir. Örneğin; tekstil  atölyenize yeni bir makine alabilirsiniz. Bu destek sadece makine alımları ile ilgilidir.

Açıklanan program kapsamında imalat sektöründe bulunan işletme başına verilecek kredide üst limit 1.500.000 TL olurken sıfır faizli uygulanacak programda 300.000 TL ’lik kredi faizi tamamen KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi geri ödeme planına göre ilk 6 ay veya 12 ay ödemesiz, kalanı 36 ayda toplamda 3’er aylık ödemeler şeklinde tamamlanacak.

Proğrama 8 banka dahil olup bunlar:

  • AKBANK T.A.Ş.
  • DENİZBANK A.Ş.
  • ZİRAAT BANKASI A.Ş.
  • GARANTİ BANKASI A.Ş.
  • HALK BANKASI A.Ş.
  • İŞ BANKASI A.Ş.
  • VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
  • YAPI KREDİ BANKASI

2016 KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Desteği başvuruları 19 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olup gerekli şartları sağlayan işletmelerin internet üzerinden başvurmaları yeterli olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*