Kredi Kartını Geçici Olarak Kullanıma Kapatmak

Artık alışverişlerde nakit yerine kredi kartı kullanıyoruz ve özellikle düzenli gelir sahiplerinin cüzdanlarında en az 3 tane kredi kartı olduğuna şahit oluyoruz. Son yapılan istatistik veriler ülkemizde toplam 165 milyon kredi kartının kullanımda olduğunu göstermiştir. Kredi kartları elbette kullanım açısından rahatlıktır fakat limitleri bazen 10 Bin Liranın üzerinde olan bu kartlar, çalınması veya kaybolması durumlarında oldukça baş ağrıtıcı olabiliyor. Bugün sizlere herhangi bir olumsuzluk anında kredi kartınızı tümü ile kapatmaktan daha çok Kredi Kartını Geçici Olarak Kullanıma Kapatmak konusundan söz edeceğiz.

Gelişen teknoloji ile birlikte bankalar da kendi sektörlerine dijital yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bugün bu anlamda büyük bankaların çok büyük paraları şubesiz bankacılık mantığına yatırdıklarına şahit olmaktayız. Mobil bankacılık uygulamalarının hızla çeşitlendiği, şubeye gitmeden işlemlerin internet bankacılığı ile nasıl da kolay halledildiği ortada. Ve bankalar sadece kullanım açısından kolaylıklar ile uğraşmıyorlar. Güvenlik önlemleri de çok önemli bir kıstas. Ürünlerin çeşitlendirilmesi beraberinde güvenlik açıklarının da kapatılmasını sağlamayı gerektiriyor. Evet kredi kartı lazım ve bankalar da bu ürünleri pazarlıyor fakat güvenlik tedbirlerinin de ihmal edilmemesi gerekli. Bunlardan bir tanesi de tüketiciye Kredi Kartını Geçici Olarak Kullanıma Kapatmak hakkı verilmesi. Gerçekten büyük bir kolaylık ve geç kalınmış çözüm.

Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımızı ve hangi bankalarda bu hizmetin verildiğine bakalım. Son zamanlarda İş Bankası Maximum kart reklamlarında dönen ve özelliği anlatılan bu güvenlik önlemini hayata geçirmek oldukça basit. Diyelim ki dışarı çıktınız ve baktınız ki kartınız cüzdanınızda değil, çalınma ihtimali düşük belki evde unuttunuz ama içiniz rahat değil. Bankayı arayıp kredi kartını iptal ettirmek de kartı evde unutmuş iseniz boşuna yapılmış bir hareket olacak. Bu noktada örneğimizi İş Bankası Maximum Kart ile verdiğimiz için, İş Bankası mobil bankacılık uygulamasına girmeniz ve kart özellikleri kısmından kartı geçici olarak kullanıma kapatmanız yeterli olacaktır. Böylelikle kredi kartınız çalınmış ise alışveriş yapılmasına engel olacak eğer evde unutmuş iseniz de boş yere kartı iptal etmemiş ve yeni kredi kartı ile uğraşmamış olacaksınız.

Bu güvenlik sistemi Garanti Bankası Bonus kartlar için de geçerli. Bonus kartınızı bulamıyorsanız ve çalındığından da emin değilseniz, yine aynı şekilde Garanti bankası mobil uygulamasına girerek Kredi Kartını Geçici Olarak Kullanıma Kapatmak seçeneğini kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*