Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Sizlerden gelen soruların cevaplandırılması için her gün güncel yazılar eklemeye ve sizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. En çok soruların başında Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? Başkasının mal varlığı nasıl öğrenilir? Ölen kişinin mal varlığı nasıl öğrenilebilir? gibi bir çok soru sorulmakta. Şu noktaya önemle vurgu yaparak yazımıza başlayabiliriz; bu tip istenen bilgilere erişim hukuksal olarak mümkün olup miras hukuku konusunda uzman bir avukat yardımı ile kısa sürede istediğiniz bilgilere erişebilirsiniz. Öncesinde size vereceğimiz bilgiler sadece ön araştırma kapsamında değerlendirilebilir.

Vefat etmiş bir kişi ile beraber borçlar ortadan kaybolmayacaktır. Kalan borçlar miras hukuku çerçevesinde mirasçılarına devredilecek ve ödenmesi için hukuki süreç başlamış olacaktır. Başkasının mal varlığı nasıl öğrenilir? Sorularına cevap verecek online bir sistem henüz bulunmamakta. Hatta Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim? Deseniz de yani bahse konu kişi babanız dahi olsa herhangi bir sistem üzerinden cevaba erişmeniz mümkün değil. Peki bu noktada çözüm yolu nedir?

  • Vefat eden kişinin ölüm belgesi alınır.
  • Ölüm belgesi ile birlikte mirasçı olan kişi her bankaya başvuru yapmak kaydı ile ölen kişiye dair mal varlığını öğrenmek istediğine dair dilekçe sunar.
  • Bankalar dilekçe ile yapılan başvuruyu değerlendirir ve yazılı şekilde soruyu cevaplar.

Bankalar haricinde babamın üzerine gayrimenkul var mı? sorularının cevabı ise; tapu müdürlüklerine giderek bankalar da olduğu gibi başvuru yapmanız gerekmekte veya e-devlet üzerinden tapu sorgulama adımı ile sonuca ulaşılmaktadır. Bunun için e-devlet şifreniz ile birlikte vatandaşlık sistemine girerek tapu sorgulama adımını seçmeniz yeterli. Bu adımdan sonra gelecek TC Kimlik no ekranına babanızın yada üzerine kayıtlı ev var mı sorusuna özne olan kişinin kimlik numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Fakat size tavsiyemiz bizzat tapu müdürlüklerinden yazılı sonuç almanızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*