Kredi Kartı Şifre Belirleme İşlemi

Sanıldığının aksine kredi kartı şifre belirleme konusunda problem yaşayan ve henüz kart şifresini oluşturamayan bir çok tüketici mevcuttur. Fakat kredi kartı için şifre belirleme işlemi son derece basit bir işlemdir. Burada asıl önemli olan güvenlik kriterlerini sağlamaktır. Kredi Kartı Şifre Belirleme İşlemi için yazımızı okuyarak nasıl yapıldığını ve nasıl şifreler oluşturmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi kartına şifre belirleme adımında önemli olan husus kredi kartınızın güvenliğidir. Bilgilerinizi hiç kimse ile paylaşmamanız son derece önemlidir. Kredi kartı şifre oluşturma adımında karar verici sizsinizdir ve kimseden yardım almadan tek başınıza işlemi sonlandırmalısınız. Bu işlem esnasında size yardım etmek isteye kişilerin teklifini kibarca reddetmeniz ve tüm işlem boyunca tek kalmanız önemlidir. Banka ATM’lerinden şifre oluşturuyorsanız banka güvenlik görevlisi dahil kimseden yardım almayınız. Son dönemde haberlerde sıkça duyduğunuz kredi kartı dolandırıcılığı göz önünde bulundurulduğunda dediklerimizin ehemmiyeti bir kat daha artmaktadır. Sadece ATM başında değil, telefon yolu ile de kredi kartı bilgilerinizi alarak şifrenizi öğrenmek de isteyebilirler. Banka dahil hiçbir kurumun sizi arayarak kart şifrenizi isteme durumu söz konusu olamaz. Bazı dolandırıcılar bankamatik yada alışveriş yaptığınız esnada şifrenizi öğrenebilir, telefon yolu ile başka işlemler için sizden TC kimlik numaranızı, nufus bilgilerinizi hatta annenizin evlenmeden önce ki soy ismini bile öğrenmeye çalışırlar. Kesinlikle size ait olan son derece önemli bu bilgileri kimseye hiçbir neden için paylaşmayınız. Kredi kartı şifre belirleme adımında düşünmeniz gereken diğer bir unsur da online yapılan alışverişlerdir. Online yapılan alışverişlerde sizden kredi kartı numaranız, güvenlik numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgilerin girilmesi istenir ve hiçbir alışveriş sitesi sizden kart şifresi istemez. Bu nedenle online alışveriş sırasında sizden kart şifresi istenirse o siteden hemen çıkın ve mümkünse ihbar edin.

Kredi kartı şifre belirleme işlemi için 3 yöntem vardır. Birincisi bankanızın çağrı hattını arayarak ilgili alandan şifre belirlemek. İkincisi internet bankacılığı adımından bankanın internet sitesinden şifre belirlemek. Üçüncüsü ise bankamatik kanalı ile kredi kartı şifrenizi oluşturmaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*