Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notunun şekillenmesi ve ortaya çıkmasında bir çok faktör etkisini göstermektedir. Bunlar arasında kredi ürünleri borç ödeme alışkanlıkları, hesap bakiye ve borç miktarı dengesi, yeni kredi başvuruları, kredi kullanım sıklığı ve diğer nedenler gösterilebilir. Diğer nedenler arasında yer alanlar ise kredi notuna %10 etki eden fatura ödeme alışkanlıkları, vergi borçları gibi ayrıntılardır. Kredi notunu en çok etkileyen unsur %30 ile kredi ve kredi kartı borç ödeme alışkanlığıdır. Sonrasında %25 ile mevcut borç durumu ve %20 yeni kredi ürünleri başvurusu gelir. Kredi ürünleri arasında herhangi bir bankanın ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi ile kredi kartları yer alır. Peki; Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

KKB sizin finansal hayatınız da attığınız her adımı yakından takip eder. Bu nedenle bankalara olan kredi veya kredi kartı başvurularınızın sayısı da kredi notunu etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Çok sık kredi kartı başvurusu yapıyor veya hiç yapmıyor iseniz, kredi notunuz bundan etkilenecektir.

Yeni Kredi Kartı ve Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Elbette yeni bir kredi kullanımı veya kredi kartı, kredi notunu düşürecektir. Çünkü henüz bankalar nasıl ödeme yapacağınızı bilemezler. Fakat zaman içerisinde kredi taksitlerinizi düzenli öderseniz veya kredi kartı borcunuzun ödemesine sadık kalırsanız kredi notunuz da yükselecektir. Kredi notunuz 1300 ve üstü ise, kredi notunuzu yükseltmek için düşük limitli kredi kartı başvurusu yaparak zaman içerisinde ödemelerinize dikkat etmeniz halinde notunuzun yükselmesi için şans niteliğinde kullanılabilir.

Eğer herhangi bir bankanın kredi kartı veya kredi ürünlerinden faydalanmıyorsanız, daha önce yapmış olduğunuz işlemlere nazaran kredi kartını doğru şekilde kullanan birisine göre %20 kredi notunuz az olacaktır. Bu nedenle Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi? sorusuna cevap evet etkiler, başta olumsuz sonrasında ise kullanıma ve borcun ödenmesine bağlı olarak olumlu olumsuz etki eder. Hiç kredi kartı kullanmamak da kredi notunu yükseltmeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*