Kredi Başvurum Reddedildi

Kredi Başvurum Reddedildi – Kredi veya kredi kartı başvurularınız bankalar tarafından reddedilebilir fakat bankalar genelde reddedilme nedenlerini açıklamazlar. Banka neden kredi vermiyor? noktasında, nedenini araştırmak size düşüyor diyebiliriz. Bankaların kredi veya kredi kartı taleplerini reddetme gerekçeleri bilinmektedir. Öncelikle bu nedenleri sizlerle paylaşacağız ve önemli bir uyarı, kredi talebiniz reddediliyor ise daha fazla başvuru yapmaktan kaçının, zira her olumsuz kredi başvurusu kredi notunuzu ciddi oranda etkiler ve düşürür. Bu nedenle öncelikle kredi notunuz düşükse yükseltmek için taktikler deneyip sonra tekrar denemenizde fayda olacaktır. Kredi notu yükseltme hakkında bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Notu

Kredi notu bankaların öncelikle değer verdikleri kriterdir. Bu nedenle eğer kredi notunuz düşük ve riskli ise banka size kredi vermeye yanaşmayacaktır. Özellikle Türkiye Ortalaması altında bir değerde ise kredi notunuz, kredi taleplerinize olumsuz yanıt bu sebepten olabilir. Kredi notu risk grafiğine göre, çok riskli veya az riskli grupta iseniz kredi notunuzu yükseltmeyi denemelisiniz. Bunun için kredi notu öğrenme yöntemlerini incelemeli ve öncelikle kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

KBB Risk Raporu

Findeks Risk Raporu da bankaların önem verdikleri bir diğer kriterdir ve kredi başvurusu ret nedenlerindendir. Kredi risk raporunuzu siz de Findeks platformundan elde edebilirsiniz. Burada yer alan bilgiler ışığında kredinizin neden reddedildiğini de kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu raporda, bankalara olan borç bilgileriniz, limit bilgileriniz ve gecikmede ki ödemeleriniz yer alır. Bu veriler sizin için olumsuz imajı veriyor ise bankalar da bunu gördüğü için kredinizi onaylamazlar.

Aylık Gelir Seviyesi

Aylık gelire göre kredi talep etmemiş iseniz yine krediniz reddedilebilir. Şöyle ki, bankalar aylık gelirin yirmi katına kadar kredi verirler. Bu kişisel bir sınırlamadır ve eğer siz başka bankadan kredi kullanmışsanız bu limit de dahil edilir. Örneğin maaşınız 2 Bin Lira ise en fazla 40 Bin Lira kredi kullanabilirsiniz. Başka bankadan 20 Bin Lira kredi kullanmışsanız 20 Bin Lira kredi kullanma hakkınız kalmıştır. Fakat, kredi taksit tutarları da maaşın yarısını geçmemelidir. Bunun için iyi bir hesap yapmalı, kredi notunuz yada risk raporunuzda bir problem yok ise bu konu üzerinde durmalısınız. Kredi Başvurum Reddedildi meselesinde ki en önemli konulardan bir tanesi de gelire göre kredidir.

Düzensiz Maaş

Kredi reddedilme nedenlerinden bir tanesi de herkesin bildiği gibi bankalar çalışmayan daha doğrusu gelirini belgelemeyen kişilere kredi vermezler. Serbest meslekte çalışıp iyi paralar kazanıyor olsanız dahi bankalar maaş bordrosu istemektedirler. O nedenle kredi başvurularınız reddediliyor ve eğer maaşınızı belgeleyemiyorsanız büyük ihtimal nedeni budur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*