3 Farklı Yöntem İle Kredi Notu Öğrenme Metotları

İnternet sayesinde kullanıcılar artık bilgisayar başından veya akıllı telefonlar sayesinde, anında ve hızlı şekilde istedikleri bilgiye ulaşabiliyor. Her ne konuda olursa olsun bir çok yararlı uygulama insanlığın hizmetine sunulmaya devam ediyor. Ülkemizde internet kullanımının artması ile birlikte bankalar ve bankacılık işlemleri ile ilgili platformlar da büyük atılım gerçekleştirmektedir. Bu noktada, konumun ile alakalı olan kredi puanı bilgisi de bu duruma örnektir. Eskiden sadece bankaların ulaşabildiği kredi puanını öğrenme ve kredi risk raporuna artık birkaç adımda her kullanıcı erişebiliyor. Bugün 3 Farklı Yöntem İle Kredi Notu Öğrenme Metotları nelerdir? sorusuna cevap veriyoruz.

  1. Findeks Web Sitesi Üzerinden Kredi Notunuzu Öğrenebilirsiniz

2012 yılında Kredi Kayıt Bürosu, veri tabanını kullanıcılara açtı. Bu sayede kullanıcılar bireysel finansal geçmişlerini görme ve bankalarda ki limitlerini öğrenme şansını yakalamış oldu. Findeks web sitesi üzerinden kredi notu sorgulama yapabilmek için; öncelikle bir üyelik oluşturmalısınız. Üye olduktan sonra, anasayfa üzerinde ki işlem menüsünden kredi notu öğrenme adımını kullanarak puanınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için belli bir ücret ödemeniz gerekmekte fakat ilk üyelikler de yani ilk kredi notu sorgulamalarında kredi notunuzu ücretsiz öğrenme şansınız bulunmakta. Bunun haricinde hiçbir platformdan kredi puanınızı ücretsiz öğrenemezsiniz. Bu nedenle, resmi yetkili olmadığı halde sizden kişisel bilgilerinizi isteyerek kredi notunuzu söyleyeceğini iddia eden web sitelerine itibar etmeyiniz.

  1. Bankaların İnternet Bankacılığı Adımından Kredi Puanı Sorgulama

Bu madde de şunu da dile getirmekte fayda var, bankalara ait şubelerden de kredi risk raporu alabilirsiniz. Fakat biz daha kolay ve zahmetsiz yöntemlerden bahsetmek istediğimiz için başlık olarak da internet bankacılığını yazmayı uygun gördük. Bu adımda, kullanmış olduğunuz bankaya ait internet şubesi müşteri numaranız ve şifreniz ile, giriş yaptığınız da işlemler menüsü altında bulunan kredi risk raporu edinme bölümünden rahatlıkla ki yine belli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenme işleminizi tamamlayabilir yanında KKB risk raporunu da alabilirsiniz.

  1. SMS Sayesinde Kredi Notunuz Cepte

Herkesin cebinde bir akıllı telefon olmayabilir yada bankalarda hesabı olmayabilir. Bu durumda, ilk defa kredi kullanmayı düşünen vatandaş kredi notunu nasıl öğrenecek? Bunun için de gelişen teknoloji sayesinde, her kullanıcı cep telefonunun mesaj bölümüne girerek ücreti karşılığı kredi notunu öğrenme şansına sahip. Herhangi operatörden  9 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Şu adımları uygulamanız gerekir;

TC kimlik numaranız ile beraber doğum yılınızı yazıp 1122’ye mesaj atmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*