Sıfır Faizli Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

10 Şubat tarihinde başlayan sıfır faizli konut kredi kampanyası için birçok esnaf ve KOBİ devletinde desteklediği bu sıfır faizli KOSGEB kredisi için başvurularını internet üzerinden yapmaktadır. Şimdi bizde sizleri bu sıfır faizli KOSGEB kredisi hakkında biraz bilgilendirelim.

KOSGEB sıfır faizli kredi başvurusu aslında aşama aşamadır. İlk aşamada onay alınması halinde E-KOBİ kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bu krediden yararlanabilmek için KOSGEB’e uygun bir işletme olmalısınız. Eğer KOSGEB tarafından yasaklanan bir işletmeyseniz faydalanma şansınız yoktur. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda verilen 30 bin liralık sıfır faizli krediden faydalandıysanız bu krediye başvurduktan sonra alma ihtimaliniz yoktur.

Kobi Kaydı Yaptırmayan Esnaflar Ne Yapmalı?

KOSGEB veritabanına kayıt yaptırmadığınız takdirde faizsiz esnaf kredisinden faydalanamazsınız. Faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilmek için KOSGEB sayfasına girip KOBİ kaydı yapmak zorundasınız. Ayrıca beyanname güncellemesine de dikkat ediniz. Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra KOSGEB’in internet sitesine girerek sıfır faizli kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurmak isteyen adayların bunu 19 Aralık 21 Aralık tarihleri arasında yapması gerekmektedir. Bu süre zarfından sonra kayıt yapılmayacaktır. 21 Aralıktan sonra ise KOSGEB başvuruları değerlendirecek ve sıfır faizli kredi için onay verecek.

Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?

Verilecek olan KOSGEB sıfır faizli krediler illere göre ayrılarak tamamen dağıtılmış şekilde verilecektir. Yapılacak olan ön onay işlemlerinin ardından 250 milyar lira olarak belirlenen bütçe bütün illerimize bir düzen halinde dağıtılacaktır. Başvurusunu yapan esnaflara tam olarak 24 saat içinde onay ya da ret cevabı gelecektir. Onay durumunuz bakmak için KOSGEB’in internet adresine girip kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Ön Onay Alan Esnaflar Ne Yapacak?

Ön onay alan esnaflar artık bankalara müracaat edip başvuru işlemlerine başlamamaları için hiçbir sebep kalmamıştır. Bu aşamaya geldikten sonra sıfır faizli krediye başvurmak isteyen kişilerin yapması gereken şey, başvuru sayfasına girip başvurusu onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek olacak. Başvuru onaylandığı takdirde başvuru formu yazan yerden formun bir örneğini alarak banka şubelerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bankalar başvuru yapan kişileri inceleyerek kredi almak için uygun olup olmadığına bakarlar ve gerekli incelemeler sonucunda başvurunuzu onaylarlar. Ön başvurunuzun onaylanması kredi alacağınızın kesinliğini sağlamaz.

Onay Aşaması

Başvurunuzun onay alması için ilk olarak sizin ön onaydaki istenen evrakları getirmiş olduğunuza ve bu sıfır faizli KOSGEB kredisine uygunluğunuza bakılır. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuz için gerekli işlemlere başlanılacaktır. KOSGEB’in yapmakta olacağı değerlendirmelerin dışında müracaat edeceğiniz bankada bazı protokoller gereği incelemelerde bulunacaktır ver bu incelemeler sonucunda başvuru onayınızı almanız beklenmektedir. Bu kredilerden kesinlikle faydalanamayacak olan birileri varsa onlarda yasaklı olan esnaflardır. Bu esnaflar kesinlikle sıfır faizli KOSGEB kredisinden yararlanamayacak ve başvuruları kabul edilmeyecek.
Sizleri KOSGEB’in sıfır faizli kredisinin şartları ve koşulları hakkında bilgilendirmek istedik. Makalemiz hakkında bir soru ya da görüşünüz var ise yorum kısmından bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*