Mastercard ve Visa Card arasında ki farklar

Kredi kartlarının sağ alt köşesine baktığınızda Visa Veya Mastercard logosu görürsünüz. Peki ne iş yapar bu şirketler hiç düşündünüz mü? Şu anda dünyada halen %80 oranda nakit para kullanılmasına rağmen, banka ve kredi kartları kullanımı da oldukça yaygındır ve bu iki firma para akışını sağlayacak sistemler oluşturmuşlardır.

mastercard

 

1966 tarihinde ABD’de kurulmuş bir finans şirketidir. Bu firma bankaların ve tüketicilerin banka ve kredi kartları ile ödeme sistemlerinin alt yapısını sağlamaktadır. Bu alanda Mastercard lider durumdadır ve yapmış olduğu sponsorluklarla ön plana çıkmaktadır.

 

visa

 

2004 tarihinde kurulmasına rağmen çok eski yıllara dayanmış bir hizmet geçmişi vardır. Genel merkezi İngiltere’de bulunur. Banka ve kredi kartları, ön ödemeli kartların ödeme altyapısını sağlar ve Avrupa dahil 36 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

Visa ile Mastercard arasında ne fark vardır ?

Ödeme sistemleri konusunda profesyonelleşmiş iki rakip dev firmalardır. Kullanıcı açısında Visa veya Mastercard kullanımı açısından herhangi bir fark yoktur. Farkı yaratan unsurlar bankaların bu iki firma ile yapmış oldukları anlaşmalardır. Sizin kullanmış olduğunuz kartlar ile ilgili sorunlarınızı bankalar çözerken, bankaların yaşamış oldukları sıkıntıları da bu iki firma çözmektedir.

Yurtdışında yapmış olduğunuz alışverişlerinizde farklı pos cihazları ile karşılaşabilirsiniz bu tip durumlarda Visa ve Mastercard devreye girerek size daha rahat alışveriş imkanı sağlar. Visa ve Mastercard’ın kullanılmadığı yerler çok çok azdır ve bununla ilgili çok az şikayet vardır. Çok uzak ülkelere seyahat durumlarınızda cüzdanınızda mutlaka bu iki firmaya ait kart bulundurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Visa, dünya üzerinde toplam 1 milyar kartı olduğunu iddaa ederken Mastercard ise 2500 banka ile çalıştığını belirtmektedir.

Kredi kartı seçiminde tüketicilerin dikkat etmesi gereken, uygulanan faiz oranları, verilen destek hizmetleri kalitesi, ödül proğramları ve kstra ücretlerdir. Visa veya Mastercard seçimi sizin giderlerinizi etkilemeyecek olup kredi kartı kullanımında doğru amaç doğrultusunda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ülkemizde Visa ve Mastercard kullanımı

Türkiye’de bankaların bu iki firma ile yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda bazı farklar bulunmaktadır. Örneğin, Garanti Bankasının genelde Mastercard ağırlıklı kartlar ile çalıştığı görülmektedir. Öte yandan Finansbank ise Visa ile anlaşmalara ağırlık vermiştir. Akbank da Mastercard’ı tercih edenlerden.

Visa ile Matercard arasında ki başlıca farklar

  • Dünyada ki lider kredi kartı şirketleridir ve rakip firmalardır
  • Mastercard 1966 yılında Amerika’da kurulmuş olup Visa 2004 yılında İngiltere’de kurulmuştur
  • Visa şu anda 36 ülkede tanınmış geçerli bir ödeme sistemidir
  • Mastercard banka ve kredi kartlarının ödeme sistemlerin de altyapı sağlamaktadır
  • 4 binden fazla banka visa ile çalışmaktadır
  • Mastercard, visadan daha fazla kullanılmaktadır
  • Tüketici açısından bakıldığında maddi yönden bir fark yoktur, farkları belirleyen unsur bankaların bu iki firma ile yaptıkları anlaşmalardan oluşur
  • Tüketici, kredi kartı kullanımı ile ilgili banka ile muhatap olurken bankalar ise anlaşma sağladığı bu iki firma ile muhatap olur

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*