Konutun Tamamına Kredi Veren Bankalar

Evin tamamına peşinat vermeden kredi veren bankalar değineceğiz. İlk olarak konumuzdan biraz bahsedelim. Bizim bu yazımızda işleyeceğimiz konu, bir konut alan kişi tamamına nasıl kredi kullanabilir? Konut kredisine başvuran kişiler normal şartlarda yasalarla sabit olarak ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi çekebilmektedir. Bu konuda yayınlanan yasalar gereği de bu böyledir. BBDK’ nın kurallarında da yer edinmektedir. Bu nedenden dolayı konut kredisine başvuracak kişilerin çoğunluğu krediye başvurmaktan vazgeçmektedirler. Ancak bu krediyi ekspertiz değerinin belirlediği konut fiyatının tamamını kredi olarak alabilmenin yolları vardır. Normal durumlarda evin tamamına kredisi verilmesi engellenmiş olsa bile peşinat vermeden evin tamamının değeri kadar kredi çekmenin yolları;

Gayrimenkul İpotek Ettirerek Yüzde Yüz Kredi Çekme

Yüzde yüz kredi almak isteyen kişilerin ikinci bir değerli gayrimenkul, arsa veya araba gibi bir ipotek ettirecek malı olması gereklidir. Şöyle anlatalım her ikinci bir malla olacağını söyleyemeyiz. Çünkü alacağınız konut kredisi başvurusundan sonra alacağınız evin ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi çekme hakkınız olacaktır. Bu durumda kalan %25’lik parayı karşılayacak bir gayrimenkul, ev, araç vs. olması gereklidir. Elinizde olan gayrimenkul, ev, araç %25’den fazla değeri varsa, değerinin tamamı kadar kredi çekebilmektedir. Tabi ki bu durumda ipotek altındaki malınız borç bitmediği sürece ipotekli kalmaktadır. Bu durumla da bankaların kendini güvenceye aldığını anlayabilmekteyiz. Örnek olarak evin ekspertiz değeri 1.000.000 (bir milyon) TL, bu eve 750.000 TL kredi çıkabilmektedir. Kalan 250.000 TL’ değerdeki bir malınız varsa yüzde yüz kredi çekebilmektesiniz. Hatta diyelim malınız 300.000 TL değerindeyse evi almak için 1.000.000 TL artı 50.000 TL kredi çekmiş olacaksınız.

Gayrimenkul kredilerinde hangi bankalar kredi veriyor ?
Konut ve evlerin tamamına kredi veren bankalar hangileri ?

Konut Kredisinde, Konutun Tamamına Kredi Çekme Eksper Değerini Yüksek Göstermek

Bazı bankalar kredi verebilmek için evin ekspertiz değerini yüksek göstererek size kredi çekme fırsatı sunarlar. Bu durumlar şöyle gerçekleşir; satın alınmak istenen evin gerçek ekspertiz değeri 100.000 TL ise %70 oranında konut kredisi verilmektedir. Yani 70.000 TL en fazla krediden faydalanabilirsiniz. Ancak ekspertiz değerini yüksek göstererek konut kredisinde verilecek miktarı yükseltmektedirler. Bu yöntemle kredinin yüksekten verilmesini sağlayan tek etken ekspertizlerdir. Ekspertiz evin değerini yüksek göstermezse peşinat vermeden yüzde yüzlük bir konut kredisi çekme imkânınız yoktur. Yüzde yüz kredi çekmenin bir diğer yolundan bahsedeceğiz.

Yüzde Yüz Konut Kredisi İçin Kefil Gösterme

Bazı bankaların konut kredisi verirken yüzde yüz kredi başvurusu yapan kişilerin kefil göstermeleri halinde bu krediyi tahsil edebileceklerini söylemelidir. Bu uygulamayı her bankanın yapmadığını hatırlatmak gerekir. Eğer evin yüzde yüzünü karşılayamama durumunuz varsa size kefil olacak kişiyi getirerek müşteri temsilcisinin sunduğu evrakları onaylayarak imzalamalısınız. Burada kefil olan kişi sayesinde evin tamamına kredi çekmiş olmaktasınız. Ancak tekrar olarak söylemeliyiz ki her bankada kabul edilen bir işlem olmamakla beraber kefil bulmakta bu devirde hiç kolay bir olay değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*