Konut Kredisi Ödenmezse Ne olur?

Kredi kullanıcıların başvurmuş olduğu kredi türlerinden en çok tercih edileni konut kredisidir. Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek rakamlı bir geri ödemeye sahip kredi çeşidi olduğu için hayatın ne getireceğini bilemeyen konut kredisi kullanıcıları bazen kredi ödemesini yapamamaktadırlar. Peki konut kredisi ödemesi yapılmadığı takdirde kredi kullanıcısının başına neler gelir bir başka değişle Konut Kredisi Ödenmezse Ne olur?

 

Öncelikle konut kredinizi ödemediğiniz takdirde ilk beş günü geçirmenizin ardından sms, telefon ya da mail yoluyla hatırlatma işlemi gerçekleştirilir. Banka borç gününü beş gün geçiren borçluya bu yollarla ulaşarak borç hatırlamasında bulunur.

 

Hatırlatmanın ardından muaccaliyet bildirimi yapılır. Bu bildirimde birinci taksiti ödemeyin üstelik bir de ikinci taksiti geciktirdiğiniz takdirde gelir. Bu bildiri noter onayıyla gelir ve geciken iki borcu ödemezseniz banka sizden ona olan bütün borcu kapatmanızı ister.

 

Sonrasında size yeniden yapılandırma yapmak için yapılandırma teklifi sunar. Böylece konut kredisini ödeyemeyen kredi kullanıcısına ödeyebileceği yeni bir ödeme plana çıkartılır. Yeniden yapılandırma hakkında da ödeme yapamayan kişiye ikinci bir yeniden yapılandırma oluşturulur.

 

İkinci yeniden yapılandırmaya rağmen de kredi kullanıcısı konut kredisini ödeyemediği takdir de bu sefer konut kredisi almış olduğunuz banka ipotek işlemi uygulama yoluna gider. Bankanın uyguladığı ipotek de kredi ile almış olduğunuz konuta ipotek konulur. Konulan ipotek de eviniz ederi miktarı üzerinden satılır ve banka borcunu buradan tahsil eder. Bankanın tahsil ettiği miktar yetersiz kalırsa da sırasıyla haciz ve kefilden borç tahsil etme işlemlerine geçilir.

 

Yukarıda konut kredisinin ödenmemesi halinde kredi kullanıcısının karşılaşacağı beş adımdan bahsettik. Bu beş adımdan en tehlikeli olanı ise beşinci sırada olan ipotek ve haciz işlemleridir. Bu aşamaya gelmeden önce yeniden yapılandırma kısmında konut kredinizi ödeyebilmek için yeni bir ödeme planı oluşturmanızda fayda var. Konut Kredisi Ödenmezse Ne olur? sorusuna cevap bulmaya çalıştık, diğer konularda mevcut başlıklarımı da incelemenizde fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*