Gerekli Evraklar

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Konut Kredisi Nedir?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yeterli nakitlerinin bulunmaması halinde finansal kuruluşlar olan bankalar tarafından verilen uzun bir zaman yayılmış ödeme planlı, düşük faizli ve nakit kredi olarak verilmesi halinde alınan evlerin ipotek altına alındığı konut (Montgage) finansmanı olarak adlandırılmaktadır.

Devletin Konut Kredisi Politikaları

Neredeyse tüm bankalar konut ve mortrage kredisi seçenekleri sunmaktadır. Peki ya devletin kendi bankaları onların içinden ise  Halkbank, Ziraat veya Vakıfbank konut kredisi için başvurabileceğiniz bankalar arasındadırlar. Bu konut kredileri dışında ise Konut birikim uygulaması bulunmaktadır. Devlet destekli olarak geçtiğimiz yıl itibariyle Devletin uyguladığı sosyal projeler arasındaki yerini almıştır. Konut birikim uygulaması nedir ? Bu uygulama kapsamında 3 yıl gibi bir süre içerisinde konut sahibi olabilmek adına para biriktiren geçler bu sürenin ardından konut alacakları vakit de bu konutu alabilmek için yardım alabilmektedirler.

 Konut Kredisi Çekmek

Bankalar sizlere konut kredisizi vermeden önce bir takım evraklar ister. Bu evraklar kimlik bilgilerinizi ve gelirinizi doğrulamak için gereklidir. Şimdi sizler konut sahibi olmak isteyip gerekli nakit sahibi olmayanlara baştan sona konut (Montgage) kredisini anlatmaya çalışacağız.

 1. En başta satın alınacak bir ev bulunmalı. Tabi birde bu evin konut kredisi çekmek için uygun şartlarda olması gerekmektedir.
 2. Evin konut kredisi çekmeye uygun olması için gerekli şartlar konutun üzerinde işli bir ipotek olmaması, müstakil bir konut ise arsa tapusunun bulunuyor olması, evin tapusunun hisseli bir tapu olmaması, daha tamamlanmamış ve inşaat halinde ise %80 ve üzerinde bitirilmiş durumda olması veya proje veya daha %80 civarına gelinmemiş ise yetkili firma ile bankaların anlaşmış olması gerekmektedir. Bu gerekçeler karşılandığı taktirde konutun krediye uygun olup olmadığına yönelik son karara ise eksper karar verir.
 3. Alınmak istenen konutun olağan sahibi ile aralarında anlaşan kişilerin, evin kat mülkiyeti belgesi ve tapusu ile olmak kaydıyla bu belgeler ile beraber bankalara konut kredisi talebinde bulunabilirler.
 4. Başvuru yapacağınız sırada gerekecek olan belgelerin tümü ise şunlardır;
 • Satın alınmak istenen evin tapusu,
 • Konutun sahibine ait kimlik fotokopisi,
 • Konutun satın almak isteyen kişinin kimlik fotokopisi ve aslı,
 • Maaş bordrolu çalışanlar için maaşlarının yazısı, serbest meslek icra edenler için meslek kuruluşlarından tahsis edecekleri üyelik belgesi,
 • Şirket sahibi veya ortağı iseniz ticari sicilinizin fotokopisi ve bu sahipliği veya ortaklığı kanıtlar nitelik deki belgeler istenmektedir.
 1. Bahsi geçen bu belgelerle istenilen bankaya başvurmanızın ardından, başvuru yapmakta bulunduğunuz bankada Konut kredisi başvuru formunu da doldurmanızla beraber doldurmuş olduğunuz bu belge ile beraber beraberinizde getirirmiş olduğunuz belgeler bir dosya içerisine konulur. Bunun ardından bankanın operasyon birimine yönlendirilir.
 2. Alınmak istenen konuta verilecek kredinin tespiti için ise konutun değerinin belli olması gerekmektedir. Bu değerlendirmeyi yapması için ise bankalar anlaşmış oldukları eksper firmalarını alınmak istenen konutlara yönlendirirler. Konuta ait fiyat değerlendirmesinde bulunacak olan eksper bu evin değerini tespit ederken evin metre karesi, iç yapısı, dış yapısı, konumu vb. bütün değerleri göz önünde bulundurarak ayrıntılı bir biçimde dosyasını hazır hale getirir.
 3. Bu incelemenin ardından eksper konut hakkında belirlediği değer, kredi başvurusunda bulunan kişinin maaş yazısı, kredi notuna bakılmasının ardından evin %75’lik kısmının karşılanıp karşılanmaması sonucu operasyon birimi tarafından başvuruda bulunulan krediye red veya onay verilir.

Satın almak istediğiniz konutun kredisi  için dilediğinizce bankaya başvuru yapabilirsiniz ancak yüklü eksper ücretlerine maruz kalabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*