Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Son zamanlarda birçoğumuzun duyduğu Kentsel Dönüşüm projesi birçok il de hayata geçirilmeye başladı. Çevre ve Şehircilik bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında belirli bir yaşı geçen yapıların , depreme dayanıksız olan yapıların ve fiziki açıdan yetersiz olan yapıların yeniden yapılandırılmasına karar verilmiştir.  Bu proje zorunlu kılınmış proje esas olan insanların can güvenliği olmuştur bunun yanında şehir planlamasında da düzgünlük esas alınmıştır. Bakanlık ise bu durumda binalarda oturanlara büyük kolaylıklar sağlamıştır.  Kentsel dönüşüm kredisi olanağını neredeyse her banka sağlamaktadır. Bu olanaklardan yararlanmak için Çevre ve şehircilik bakanlığına müracaat etmeniz ve yetkili kuruluşlardan risk raporu almanız gerekecektir. Bunları yapmanız dahilinde hak sahibi ile kentsel dönüşüm kredisine başvurabilirsiniz. Peki kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar nelerdir ? bu bankaları sizin için sıraladık ;

Vakıfbank

Listede ilk sırayı Vakıfbank almaktadır. 6306 sayılı kanın kapsamında risk taşıyan binalar için kentsel dönüşüm kredisi sağlamaktadır. Binaları yeniden inşa etmek gibi bir niyete sahip hak sahipleri , dönüşüme giren binalar veyahut farklı yapıtlarda 1 yılı aşkın oturmuş kıracılar taşınarak yeni bir konut sahibi olmak istemeleri durumlarında özel olanaklar sunan Vakıfbank uygun faiz oranları sunmasıyla da dikkat çekmektedir. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi %1.11 gibi bir faiz oranı kapsamaktadır. Bu nedenle de dikkat çektiği belirtilmektedir.

Şekerbank

Listede ikinci sırayı yer alana bankamız Şekerbank olmaktadır. Şekerbank ise bu konudaki olanaklarını 12 aydan 120 aya kadar sunduğu vade seçeneğiyle sunmaktadır. Şekerbank faiz oranını %0,91 olarak belirlemiş ve düşük faiz oranıyla dikkatleri üstünde toplamaktadır. Her banka gibi bu bankamızda da öncelikle bina ve gerekli evraklar incelemeye alınmaktadır. Durumun olumlu olması dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına durum iletilir ve onay görmesi sonrasında faiz desteği verilmeye başlanır . Bu durum dolayısıyla kentsel dönüşüm kredi süreci bitmiş olur.

İş Bankası

Listede üçüncü sırayı İş Bankası almaktadır . İş Bankası dönüşüm talebinde bulunmanız halinde 12 ay anapara ötelemeli seçenekler sunması ile kentsel dönüşüm kredisi konusunda adından sıkça söz ettirmektedir.

Halkbank

Listeye Halkbank ile devam ediyoruz. Riskli yapı raporu alınması durumunda %0,80 gibi bir faiz oranları ile kentsel dönüşüm sürecine yardımcı olan bankamızın adı Halkbank’tır. Ayrıca bu kredi için de tahsis ücreti almıyor. Önemli avantajlardan biri olarak’ta KKDF ve BSMV’ den muaf olunması bu krediyi alabilmek adına önemli bir avantajdır.

Akbank

Kentsel dönüşüm konusunda büyük olanaklar sağlamaktadır Akbank binanızın veyahut yapınızın riskli raporu alması durumunda binanızda yapacağınız danışma durumunda 3’te 2’lik bir çoğunluk söz konusu olması durumunda kentsel dönüşüm işlemleri başlatmanız mümkündür. Hak sahibi ise kentsel dönüşüm kredisine başvurarak özel avantajlardan yararlanabilir. Akbank’ın söz konusu kredi faizi ise %0,33 gibi bir orana tekabül etmektedir ve en fazla 120 ay kullabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*