Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekenler

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekenler

Bu krediyi açıklamak gerekirse; konut alacak vatandaşların bu krediye başvuru yaparak bankaların alacakları evi ipotek altına alması ve uzun vadeli, düşük faizli krediler sağlamak amacındadır. Bu krediyle birlikte konut alabilirsiniz. Bankaya olan borcunuz bittiğinde evinizin üstünden ipotek kalkacaktır. Ancak borcu ödememe gibi bir durumunuz olursa evinizin üstünde bulunan ipotek ile banka sizin evinize sahip olabilmektedir. Bu gibi finansman çeşitlerine verilen ad mortgage konut olur. Bankalar öncelik olarak her zaman geri ödemesi olamayacak kişilere kredi vermekten uzak dururlar. Bunun sebebiyle belirli gelir belgeleri, çeşitli kriterler ve evraklar talep etmektedir. Bankaların talep ettiklerini eksiksiz yerine getiren kişiler rahatlıkla kredi sahibi olabilmektedir. Yazımızın devamında size konut kredisi için gerekenleri açıklayacağız.

Ev Kredisi, Devlet Konut Hesabı

Öncelikle söylemek isteriz ki Devlet Bankaları da konut kredisi imkânı vermektedir. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, vatandaşlara ev kredisi imkânı veren bankalardandır. Devletin projelerine giren konut kredilerinde artık devlet yardımı da başlamıştır. Devletin bu konuda ki bir çalışması da Konut birikim Uygulamasıdır. Uygulamaya geçilen bu proje kapsamında 3 yıl para birikimi sağlayan genç kişiler devletten konut kredisi alabilecektir. Bu uygulamayla çok ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz mümkün olacaktır.

Ev Kredisi Çekmek Ve Gerekli Evraklar

Ev kredisi çekmek için devlet bankasına veya özel bir bankaya başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz sonunda onay alırsa sizlerin de artık istediğiniz miktarlarda paranız vardır. Bu krediyle birlikte bankaların sizden istediği şey evi ipotek altına almalarıdır. Bunun sebebi borç ödenmemesi halinde eve el koyabilmektir. Evden eve verilecek krediler değişmektedir. Evin ekspertiz değerine göre her şey hesaplanmaktadır. Bu ve bunun gibi faktörler ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Bu Krediden Faydalanmak İsteyen Kişiler İçin Hazır Tutmaları Gereken Belge Ve Evraklar;

  • Bilmeniz gereken ilk konu alacağınız evin krediye uygunluk durumu olmasıdır. İlk olarak banka buna bakacaktır. Alacağınız ev krediye uygun olmalıdır. Ev satın almak istiyorsanız bu ve bunun gibi durumlara dikkat etmelisiniz.
  • Ev hisse tapulu olmalıdır. Alacağınız evin üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gereklidir. Almak istediğiniz ev müstakil ya da villa durumundaysa arsa tapusunun olması gerekir. Aynı zamanda inşaat halinde bir ev almak istiyorsanız %80 oranında tamamlanması gerekir. Proje halinde bulunan bir inşa ise bu inşa firmasıyla bankanın arasında anlaşma olması gereklidir.
  • Ev sahibiyle anlaşmanız durumunda kat mülkiyet belgesini ve evin tapusunu yanınıza alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaya Yapılacak Başvuruda Gerekli Belgeler Şunlardır;

  • Evi alacak olan kişinin ve tapu sahibinin kimlik fotokopileri ve asıl kimlikleri gerekmektedir.
  • Alınacak olan evin tapusu ve tapu belgeleri gerekir.
  • Maaş bordrolu çalışan kişilerin maaş bordroları istenmektedir. Serbest meslekler için son aya ait vergi levhaları ve serbest meslek için meslek kuruluşları üyelik belgesi istenmektedir.
  • Eğer ki evi alacak kişi şirket ortağı ise; sicil gazetesi fotokopisi ve ortaklık gösteren belgeler gerekir.
  • Bu evraklar ile birlikte başvurduğunuz bankanın diğer istediği özel belgeler ve evrakları tamamlamanız durumunda konut kredisinden faydalanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*