Esnafa Sicil Affı

Esnafa Sicil Affı

Sicil Affı , Devlet tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl yani 2017 yılında sicil affı yasası ortaya çıktı. Bu sicil affıyla birlikte esnafların geçmiş dönemdeki borçları yüzünden sicili bozuk olmaları durumunun önüne geçilecek. Geçmişteki borçları yüzünden sicili bozuk olan esnafların sicilleri temizlenecektir. Birçok esnaf işini büyütmek iterken sırf sicili bozuk diye kredi alamıyor ve işini büyütemiyordu. Bu durumdan esnafları kurtarmak için yapılan çalışmayla esnaflarımızın da yüzü güldürüldü. Esnaflarımızı kısıtlamalara ve başarısızlığa iten geçmiş dönemdeki sicilleri artık tertemiz olacaktır.

Sicil Affı Başvurusu 2017

  • Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte binlerce esnaf bireysel ve esnaf kredisi kullanmak için bankalara başvuru yapacaktır. Sicil affıyla birlikte esnafların rahatlatılması ve gelişmesi planlanmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi konusunda da başvurularını yapacak birçok esnaf olacaktır. Bunun dışında ticari kredilere başvuracak olan birçok esnaf bulunmaktadır. Bu yasayla birlikte sadece esnaflar değil 4-B içerisinde bulunan BAĞ-KUR çalışanları da yararlanacaktır.
  • Bu yasa Mecliste kabul gördüğü anda başvuru şartları ve gereken kriterler daha da netlik kazanacaktır. Gereken koşullar ortaya çıkarıldığı zaman bu koşulları gerçekleştiren kişiler bu aftan yararlanarak kredi alabileceklerdir. Yasa onaylandığı zaman bankalara geçmişte olan borçları yüzünden kötü sicilli gözüken kişilerin artık sicili kötü gözükmeyecektir. Bankalar tarafından esnafların sicilleri silinecektir. Geçmiş ödemeleri yüzünden sicili kötü olanların artık sicilleri kötü olmayacaktır.
  • Kredi sicil notu Findeks ve KBB bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Sicil affı sonrasında kredi notu yükselecektir. Bu durumda ise esnafımız rahat şekilde kredi kullanabilecektir.

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır 2017

  • Hükümet ve Ticaret Bakanının açıklamalarından sonra tüm esnafların borçlarının ve sicilinin bir defaya mahsus affedilmesi yerine borçların yapılandırması yolu daha faydalı olacak bir çözüm olacağı için bu yola gidilmesi bekleniyor.
  • Bu yasayla birlikte borcunu ödeyen ancak yine de geç ödemelerle birlikte sicili bozulan esnafların kara listeden çıkarılması hedeflenmektedir.
  • Bu sicil affı onaylandığı zaman hala borcu olan ve ödemesi devam eden esnafların borçları yapılandırılabilecektir. Bundan önceki yapılandırmalar yüzünden sicili bozuk olan esnafların yapılandırılan borçları yüzünden girdikleri kara listeden çıkarılacağı açıklanmıştır.
  • Bu yasanın çıkmasından itibaren tekrar borçlanma ve borç ödeyememe durumlarının bu çıkarılan yasa kapsamında işlem göreceği açıklandı.
  • Önceden bir işyeri olan kişinin ancak bu yasa çıktığı zaman işyeri sahibi olmayan kişinin yani esnaf ya da tacir olmayan fakat önceden ticari faaliyetler yüzünden sicili bozuk olan kişilerinde sicil affı gündemdedir. Ayrıca bu kişilerin yapılandırılan borçları yüzünden girdikleri kara listeden çıkarılması beklenmektedir.
  • Bütün bu gelişmelerle birlikte Merkez Bankası ve Findeks üyesi olan KBB taraflarınca kredi notları düzenlenecektir. Bu yasayla birlikte birçok şeyin düzene girmesi planlanmaktadır.

Bütün bu okuduklarınız bu konuda ki derin araştırmalar sonucunda olabilecek uygulamalardan en yüksek ihtimale olacaklardır. Bu yasayla birlikte yukarıda belirttiklerimiz vb. gibi durumlarda düzenlemeler ve aflar gelecektir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*