Kobi Danışmanlığı Sınavı Hakkında Merak Edilen Sorular Ve Cevaplar

Kobi Danışmanlığı Sınavı-KOBİ danışmanlığı birçok gelişmiş ülkede bir meslek olarak kabul görmekte, her işletmenin bir danışmanı bulunmakta. Türkiye’ye yeni gelmiş olan bu hizmet sınıfı yapılan çalışmalar ile daha nitelikli bir meslek haline getirilmesi öngörüldü. Bu alan da çalışmalar yapılmakta ve yapılmaya devam edecek. Artık KOSGEB desteği ile kurulmuş olan bütün işletmeler ve diğer işletmelerde dahil olmak üzere işletme kalite ve becerisini arttırmak amacıyla belgeli ve nitelikli danışmanlar bu işletmelere desteğini sunacak

Kobi Danışmanı Ne yapar?

KOBİ danışmanları işletmelerin aktif faaliyetlerinde ne tür sorunlarla karşılaştıklarını tespit ederler. Tespit etmiş oldukları bu sorunların neden kaynaklandığını ve sorunun çözümüne dair teknik ve yöntemler geliştirirler. İş sadece tespit ve çözümle bitmez. KOBİ danışmanları geliştirmiş oldukları çözüm teknik ve yöntemlerin devamını ve sürekliliğini sağlar ve takip eder. İşletmenin kendini geliştirmesi, üretim faaliyetlerini arttırması, pazarda yer edinmesi ve rekabet gücünü arttırması için KOBİ danışmanları danışmanlık yaparlar. Artık yeni yapılan düzenleme ile herkes KOBİ danışmanını olamayacak.

KOBİ danışmanı olmak için sözlü, yazılı ve beceri sınavını geçerek mesleki yeterlilik kurumu tarafından sertifika almak şart. Yeni uygulama ile bir nevi aile hekimliği gibi oldu demek mümkün. KOBİ danışmanlığı ile ilgili çalışmaları ülkemizde mesleki yeterlilik kurumu yapmakta. Sınav sadece sertifika almak için değil, şu anda bir işletmede danışmanlık yapan danışmanlarında kariyer basamaklarını tırmanması için yapılmakta ve seviyeleri bulunmakta.

KOBİ danışmanlığı sınavı Türkiye’de artık TÜRKAK ve MYK’dan akredite edilmiş tek kurum olan Sakarya Üniversitesi bu sınavları yapacak. Sakarya Üniversitesi birçok mesleki yeterlilik sınavı yapmaktadır. Artık KOBİ danışmanlığı belgelendirme sınavı Sakarya Üniversitesi-Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜSEM) aracılığı ile yapılacak.

            Kobi Danışmanı Nedir ?

Sınav konuları neler?

Girilecek olan sınavın seviyesine göre yapılacak olan sınavlar, bu konuda ölçme ve değerlendirme hizmetlerini yapan Sakarya Üniversitesi duyurular sayfasında yayınlanmakta. KOBİ danışmanı olmak veya danışmansa kariyerin arttırmak isteyen adaylar buradaki duyurular sayfasından sınav konularını ve neler yapmaları gerektiğini buradan edinebilecekler. Örnek il seviyedeki sınav konuları: genel işletmecilik, üretim, finans, pazarlama ve insan kaynakları alanlarından sorulara cevap verecekler.

Sınava Başvuru Şartları Neler?

KOBİ danışmanı olmak için herhangi bir ön şart aranmamakta. KOBİ danışmanı olmak isteyen herkes gerekli başvuru şartlarını sağlamak ve girmiş olduğu sınavlardan başarılı olmak zorunda. Şu anda işletmelerde KOBİ danışmanı olarak çalışan kişiler de mesleklerinde kariyer yapmak için sınavlara başvurabilirler. Adayların iki sınav hakkı bulunmaktadır. Sınava giren kişiler ikinci hakları olan sınava girdikleri zaman sadece başarısız oldukları derslerden sınav olurlar. Başarı sağlayan adaylar belge almaya hak kazandıkları zaman sınav ücretlerinin yarısı MYK tarafından SAÜSEM’e tahsis edilen AB hibe fonlarından tarafından karşılanır. SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Hayrettin ZENGİN yapılan düzenleme ile son derece artılarının olduğunu belirterek özellikle lisans mezunu işsiz adayların mutlaka bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye etmekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*