Kredi Notu Düşük Olup Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Çeşitli ihtiyaçları ile bankalara başvuran kişiler bankalardan kara listede olmaları nedeniyle ret cevabı alabilir. Kara liste de olup Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar ihtiyaçlarını karşılamak ya da ödenmemiş bank borçları için yeni bir kredi çekmek için başvuranların hangi bankalardan kredi alabilecekleri, bulundukları durum ile orantılıdır. Kara liste ismi verilen bankaların ortak portalında ismi kredi alamaz olarak geçen kişiler ile kredi puanı düşük kişilerin durumları farklı konulardır. Kredi başvurusunda bulunanlar özellikle bu iki konuyu karıştırmamalı.

Kara Listede Olmak Nedir

Kara liste banklardan alınan krediler ve kredi kartları borçlarının ödenmemesi ile banka tarafından hukuki işlemin başlatıldığı kişilerdir. Bankalar tarafından borçları nedeniyle hukuki işlemi başlatılan kişiler bankalar tarafından kara liste ismi verilen bir listede yer alır. Bu kişilerin isimleri yasal zorunluluklar ve banka anlaşmaları doğrultusunda beş yıl boyunca banklardan kredi kartı ve kredi alma isteği ret edilecek şekilde yer alır.

Kara liste bankaların ortak anlaşmalı olduğu ve tüm bankaların giriş yapabildiği bir portaldır. Kara listeye giren bir kişi belirtilen süre zarfında hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı kullanamaz. Kötü sicil ise bundan daha esnek bir durumdur. Bankaların ortak anlaşma ve çalışması sonrasında ortay çıkan kredi puanlama sisteminde belirli bir puanın altında kalan müşteriler kötü sicilli olarak tanımlanır.

Birçok parametre bu puanlamada etkili olur. Geçmişe dönük kötü ödeme performansı, geciken ödemler, sürekli alınan krediler kişinin kötü bir sicile sahip olmasını sağlar. Senaryo kara listedeki kadar kötü değildir. Kara listede olan kişi kredi kullanmak için 5 yıllık süreyi doldurması gerekir. Bu süre dolduktan sonra 0 olarak başladığı kredi puanını arttırmak için düzenli olarak banka ile iletişim içinde olması ve sürekli işlemler yapması sonucunda kara liste etkisi ortadan kalkar ve kara listedeki kişi kredi kullanabilir.

Kötü Sicil İle Kredi

Kötü sicile sahip kişinin kredi kullanması içinse banka inisiyatif kullanabilir. Sicili ve puanı yetersiz kişi banka onayı ile kredi alabilir. Krediyi çekecek kişiden banka teminat olması açısından, kefil, mülk vb. şeyler göstermesini talep eder. İşlemlerin ve onayın zor olduğu kötü sicilde kara listeden farklı olarak kredi kullanma hakkı belirli şartların oluşmasıyla vardır. Düzenli ödenen krediler sicili düzeltilebilir ve kredi puanını yükseltir.

Kötü Sicile Kredi Veren Banklar

Bu konuda bazı bankalar esnek davranmakta. Kötü bir sicile rağmen kredi veren bankalar içinde Odeabank yer alır. Odeabank maaş durumu, SGK kaydı, mülk ve kefil vb. şeyleri göz önünde bulundurarak kredi veriyor. İNG bankta sicili kötü olanlara kredi veriyor. İNG müşteri profiline göre faiz uygulaması yapan bir banka olduğu için kötü sicile sahip bir kişi bankadan aldığı kredide daha yüksek oranlarda faiz öder ve daha düşük krediler kullanabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*