Aşı Parası Kimlere Verilir Şartları Nelerdir ?

Aşı Parası Kimlere Verilir-Nüfusun yardıma muhtaç kesimlerine verilen ŞNT ailelerin genel sağlık koşullarına tam olarak erişmesini sağlayan sosyal güvenlik ağına sahiptir. Bu uygulama Türkiye de ŞNT olarak bilinmektedir. Bu uygulamadan doğu illeri yararlanırken batı illeri yararlanamamaktadır. Şartlı nakit transferi uygulaması ile ailelerin okul öncesi dönemde düzenli olarak kontrollerini yaptıramayan ailelere verilmektedir. Bu uygulama ile kadının toplum içindeki yeri ve önemi dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile yapılan düzenlemeyle doğrudan anneye verilir.

Şartlı Nakit Transferi Uygulaması Nedir?

Halk tarafından öğrenci parası, çocuk parası, doğum parası olarak bilinir resmi daireler de ise Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) olarak geçmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi belli şartları vardır. Şartı ise ekonomik gücü yetersiz ailelerin temel sağlık ve hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak amacıyla herhangi bir sağlık güvencesi olmayan maddi durumu kötü ailelere verilen bir yardımdır. Bu yardım programında üç temel konu olan eğitim, sağlık, gebelik kontrolleri ve sağlık hizmeti sunulur. Bu üç temel konu sağlık transferi 0-6 yaş arasındaki çocuklara hitap eder, eğitim transferi eğitim çağında olan 6-17 yaş arası çocuklara hitap eder, gebelik yardımı ise hamile kalan kişilere verilir.

Şartlı Nakit Transferinde şartlar nelerdir?

Bu yardımı almak için yapacağınız ilk adım başvurunuzu yapmak olacaktır. Bilgisayardan yardım için başvuru formunu doldurup yardım için hak sahibi olmanız gerekir. Şartlı nakit transferi yardımını alabilmeniz için sabit bir gelirinizin olmaması, sağlık güvencenizin olamaması, maddi durumunuzdan dolayı eğitim alamamanız gerekiyor.

Başvurunuz onaylandıktan sonra düzenli olarak nakit transferi almak için tek yapmanız gereken 0-6 yaş arası çocuklarınızı düzenli olarak sağlık ocağına götürmeli, 6-17 yaş çocuklarınızın düzenli olarak okula gitmesini sağlamalı, hamile kaldıktan sonra gebeliğin 3. Ayından itibaren hastanede düzenli olarak gebelik takibinizi yaptırmalı ve doğumunuzu hastanede gerçekleştirmelisiniz.

Şartlı nakit transferine başvurup eğitim yardımı almanız için ilköğretim veya orta öğretimde okuyan çocuğa sahip olmanız gerekir. Şartlı nakit transferinde sağlık yardımı almaya hak kazanmak için ise 0-6 yaş arası bebeğinizin olmasıdır. Şartlı nakit transferinde gebelik yardımı için ise gebe olmanız ve bu durumu ilk 3 ay içerisinde doktor raporunu ibraz ettirmiş olmanız gerekir. Şartlı nakit transferine başvuru uygulamasının devam ettiği süre zarfında 15 Ağustos ve 15 Ekim tarihleri arasında ikamet etmekte olduğunuz ilin valiliklerine, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veya okul müdürlüklerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ödemeler Bilgisayar Ortamında Yapılıyor

Şartlı nakit transferinde hak sahibi olmaya hak kazananlara yapılacak olan ödemeler çocuk sayısı, yaşı, cinsiyetine, okul çağında ise (ilköğretim/ ortaöğretim) göre bilgisayar da hesaplanmaktadır. Şartlı nakit transferin de eğitim yardımı almak için çocukların düzenli olarak okula gitmeleri şartıyla 1yıl içerisinde toplamda 9 aylık olmak üzere 2 ayda bir kereye mahsustur ( yaz aylarında verilmez ). İlköğretim çağındaki çocuğunuz için ise 1-8 sınıfları arası erkek çocuğa 20tl, kız çocuğunuz için 25tl, ortaöğretimde 9-12 sınıf okuyan kız çocuk için 45tl, erkek çocuğa 35tl’dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*