KGF Kredisi Ne Demek Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün KOBİ’ler için krediler anlamında yeni fırsatlar karşımıza çıkıyor. Çok uzun yıllar faaliyette olan KGF ( Kredi Garanti Fonu ) yeniden yapılan düzenleme ve destekler ile hizmet alanında yeniliklere imza attı. Son zamanlarda bir çok banka reklamında da adını duyduğumuz KGF Kredisi Ne Demek Nasıl Kullanılır? gibi soruların yanı sıra Kredi Garanti Fonu kredisi başvurusu nasıl yapılır? KGF Kredisi Veren Bankalar hangileri? gibi sorulara da bu yazımız da yanıt arayacağız.

Kredi Garanti Fonu Nedir?

Teminat yetersizliğinden dolayı kredi çekmekte zorlanan KOBİ’lere Kredi Garanti Fonu tarafından kefalet desteği verilmektedir. Sonrasında, yine bu kuruluş ile anlaşmalı olan bankalardan kredi temini sağlanır ve şirketler için gereken finansal destek sağlanmış olur. KGF’ nin amacı, bu gibi kredi bulup sermayesini güçlendiremeyen firmalara yatırım desteği sağlayarak istihdamın önünü açmaktır. KGF iki şekilde KOBİ’lere kredi sağlar. Birincisi hazine destekli ikincisi ise öz kaynaklı kefalet kullanılması. Bu iki teminat seçeneği kendi aralarında kefalet tutarı, komisyon oranı ve kredi şartlarına göre farklılıklar gösterir.

KGF Özkaynak Kefaleti

  • 1 yıl süreli kefalet sağlanır.
  • İşletmeye sağlanan kefalet üst sınırı 1 milyon TL’dir.
  • Kullanılan kredinin %80’i oranında kefalet sağlanır.
  • Kefalet komisyon oranı %2’dir.

KGF Hazine Kefaleti

  • 2 yıl geri ödemesiz 8 yıla kadar kefalet sağlanır.
  • İşleme başına maksimum 1,5 milyon TL kefalet verilmektedir.
  • Kredi tutarının %75 oranında kefalet verilir.
  • Kefalet komisyon oranı %1 olup 250 TL başvuru ücreti alınır.

Firmaların sermayesinin kağıt üzerinde yetersiz kalması KGF kredisi açısından bir şey fark ettirmez. Zira KGF tarafından sağlanacak olan firma ziyareti sonrası firmanız değerli görünebilir ve kredi için kefalet verilebilir. KGF kredisi ne zaman sonuçlanır noktasında firma ziyaretleri bu açıdan büyük anlam ve önem taşır.

KGF Kredisi Ne Demek Nasıl Kullanılır? sorularına az çok cevap bulduktan sonra KGF Kredisi Veren Bankalar hangileri bakalım. Kredi Garanti Fonu ile anlaşmalı bankalar şunlardır:

Akbank – QNB Finansbank – Türk Ekonomi Bankası – Garanti Bankası – Denizbank – Halkbank – Yapı Kredi Bankası – Ziraat Bankası – Vakıfbank – ING Bank – Kuveyt Türk

Banka isimlerinden çok KGF kredisi alırken konusunda uzman ve deneyimi bulunan bankaları tercih etmek en önemlisi. Size bu noktada en büyük desteği sağlayacak olan bankalardan bir tanesi Denizbank olup, yaptığı reklam çalışmaları ile de bu konuda ki potansiyelini ortaya koymuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*