Halkbank Esnafa Düşük Faizli Nefes Kredisi

Bu konu hakkında açıklama yapan Başbakanımız; Kobi çalışanlarına bankalar ve TOBB birlikteliğiyle yapılan toplantıdan çıkan kararda 12 ay taksit imkanıyla beraber %0,83 faizli kredi verileceğini açıklamıştır. Denizbank, Halkbank ve Ziraat bankasından bu kredilere başvurulabileceğini duyurdu.

Kobilere Düşük Faiz Oranlarıyla Nefes Kredisi Desteği

Kobilere ilk kez uygulanacak olan nefes kredisi  uygulamasını Başbakanımız tarafından açıklanan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Denizbank ve Ziraat Bankası ilk kez uygulamaya geçecektir. Bu kredinin görüşülme toplantısından çıkan kredi verilecek açıklaması müşterileri memnun etmektedir. Bu uygulamada ki faiz oranı ise %0,83 olarak 12 ay taksitle yapılacaktır. Bu açıklamaya kadar nefes kredisinden yararlanan esnaflar %14 faiz oranlarından bu krediden faydalanmakta iken artık %10’ un altında faiz oranlarıyla bu krediden yararlanmaktadır. Nefes Kredisi verilmeye başlamasından sonra Kobilere yıllık olarak %9,90 faiz olarak verilecektir. Buda %15, %15, yani yüzde 18 olan faizi %9,90 oranına denk getirerek % 10’luk faiz oranlarının altında verilecektir. Bu kredi miktarı 5.000 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kredilerden Esnaf ve Kobiler istekleri doğrultusunda ayda % 0,83’lük faiz oranlarıyla faydalanabilecektir.

2017 yılının ekonomik yönden daha iyi olacağının ve bütçe hesaplarının planlamalarının daha iyi yapıldığını ve kamuya yapılan yatırım için 80 milyar civarında bir bütçe belirlendiğini belirten Başbakan Yıldırım yapılan toplantı ardından alınan kararlar neticesinde esnafa aylık %0,83 faizli nefes kredisi verileceği açıklandı. Buna göre KOBİ’lere ve esnafa özel kredi desteği sağlanacak. Böylece Kobiler 1 yılda, 12 aylık taksitte % 9,90 faiz oranlarından nefes kredisiyle acil ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu desteğe ihtiyacı olan ilgili kişiler Ziraat Bankası, Denizbank ve Halk bankasına başvurmalıdır.

 

Halkbankası Nefes Kredisi Fırsatı

Halkbankası hayata geçirilicek olan Nefes Kredisine öncülük eden bankalardan biridir. Bu lansmana destek vermesi de finansman açısından esnaflara, Kobilere, emektar sanatkarlara sevindirici bir haberdir. Bu açıklamayı yapan Başbakanın diğer bankaları da bu projeye davet etmesiyle projenin büyüme potansiyelinin arttığını göstermektedir. Esnafların yanında olmak için kredi faiz oranını %0,83 oranlarına indirerek destek olduğunu açıklayan Halk Bankası bir devlet bankası olarak piyasa da yaşanan sıkıntılara rağmen dik duruş göstererek esnafın, işçinin, Kobi’nin yanında olduğunu göstermektedir.

Nefes Kredisi Müjdesi

Yeni yıla girmeden önce verilen bu müjdeli haberle esnaflar istedikleri kredileri, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri için memnun kalmışlardır. Bu ihtiyaçları gidermekle kalmayıp uygun kredilerden faydalanabileceklerinin sevincine ulaşmışlardır. Normal faiz oranlarından etkilenmeyeceklerdir. Tabi bu krediden yararlanamayacak olan esnaf ve Kobilerde bulunmaktadırlar. Bunlar; kredi notu düşük, kara listede bulunan , bankalarda borcu olan kişi ve kurumlardır. Bu kredi orta ölçekli işletmelere sağlanmaktadır.

Faizsiz Nefes Kredisi Verilmeye Başlandı

2017’de verilmeye başlanan faizsiz esnaf kredisinin nasıl karşılanacak sorusunada şöyle bir yanıt getirelim; Bu kredi desteğinin ayrı olarak bütçe ve kaynaktan karşılanması ve de bu kredinin gerçekten madii desteğe ihtiyacı olan esnaf ve kobilere %0,83’ lük faiz oranıyla verilmesi söylenmektedir.

.Bu krediye ilave olarak hükümetin açıkladığı paketle kobi’lere 50.000 TL faizsiz kredi verilebileceği açıklandı. Bu kredi; Kredi Sanayi Bakanlığı ve de Kosgeb tarafından karşılanmaktadır. Bu kredi ise 1 yıl geri ödemesi olmadan 2 yıl boyunca ise 3 ayda bir ödeme yapılarak 24 ay geri ödemeli verilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*