Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Artık yılların vermiş olduğu çürüme ile yıkılmak üzere olan veya görüntü ve kullanışlık bakımından çok geride kalan yapılarınızı yenilemenin vakti geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenerek riskli yapı raporu verilen yapılarınız için Bakanlık ile anlaşmalı bankalardan kentsel dönüşüm kredisi alabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bankalar ile görüşmüş ve normal konut kredisinden çok daha uygun faizli bir şekilde yeni kredi paketleri sunmuştur. Kentsel dönüşüm için kredi veren bankalar ve bu bankaların faiz tablosu bilginize sunulmuştur.

Kentsel dönüşüm kredisi imkanından yararlanmanız için öncelikle bakanlık tarafından belirlenmiş riskli raporu almış konuta sahip olmalısınız. Deprem gibi doğal afetler karşısında dayanıksız olan, çökme tehlikesi barındıran, oldukça uzun yıllar kullanılmış ve eskimiş bina sahibi ya da böyle bir binada bir ev sahibi iseniz; kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmanız için dilekçe ile birlikte başvuruda bulunmalısınız.

kentsel donusum kredisi basvuru dilekcesi

Dilekçe ile beraber;  tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, bina kat sahiplerine ait hisseleri gösteren tapudan alınmış resmi belge, belediyeden temin edilmiş binaya ait statik proje olup olmadığına dair yazı, belediyeden alınacak UAVT yazısı, vekaletname , şirket imza sirküleri veya yetkili kişiye ait kimlik, ek olarak dilekçenin yanında yer alması gerekir.

Ayrıca bunlara ek olarak ( dilekçe ve yukarıda ki belgeler ile birlikte ) Bakanlık tarafından yetkili kurumlardan alınmış “riskli yapıdır” belgesi gereklidir. Çevre ve Şehircilik bakanlığı resmi web sitesinden bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlara ulaşmanız mümkün.

Doldurmuş olduğunuz dilekçe, ekleri ve riskli raporu ile birlikte ilgili il veya ilçenizde ki “alt yapı ve kentsel dönüşüm müdürlüğü” yok ise “çevre ve şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü” kurumlarına müracaat etmelisiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Sunan Bankalar

Tüm işlemleriniz tamamlanıp binanız yıkıldıktan sonra, daire sahipleri olarak, Bakanlık ile anlaşmalı bankalardan kentsel dönüşüm kredisi için uygun faizli kredi kullanma imkanına sahip olursunuz.

Kentsel Dönüşüm için Kredi veren bankalar listesi :

kentsel-donusum-kredisi-veren-bankalar

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faizleri

vakifbank-kentsel-donusum-kredisi

Kira Yardımı

Bakanlık tarafından, riskli tayin edilen ve yıkılan binada bulunan ev sahibi, kiracı veya binada bulunan işyeri sahipleri Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmak üzere kira yardımı talebinde bulunabilir ve faydalanabilirler. Kira yardım talebi için binada ki her mülk sahibi, kiracı yada işyeri sahibinin ayrı ayrı başvuruda bulunmaları gerekir. Kira yardım bedeli 18 ay süre ile başvuru sahibinin Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*