Kara Listeye Girmek

Kara listede yer alan kişilere belli bir dönem sonrası tekrar kredi çekme imkanı verilmektedir. İsmi kara listede yer alan kişiler, borçlarının tamamını ödemesi durumunda aradan geçecek 5 yılın sonrasında isimlerinin kara listeden çıkarıldığını sorgulamaları gerekmektedir. Kredi notu için sorgulama yapan bu kişiler 5 yıl sonrasında sicillerinde herhangi bir aksaklık görülmediğine tanık olacaklardır. Yani, bugün kara listede olmanız hayatınızın her anında kredi imkanından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Borçlarını ödeyen her kara listede yer alan isim 5 yıl sonrasında temiz bir sicile kavuşacaktır. Şu noktayı atlamamakta fayda var, kara listede yer alan kişilerin borçlarını tamamen kapatmaları ve buna istinaden de bankalardan borç yoktur kağıdı almaları gerekmektedir. Kara Listeye Girmek elbette zor bir durum ama sonrasında neler yapılmalı ?

Bankalara olan tüm borçlarını ödedikten sonra mutlaka 45 gün sonra kredi notu sorgulaması yaparak, risk raporu alınız ve ödemiş olduğunuz kredi veya kredi kartlarına ait herhangi bir borcun olmadığını kontrol ediniz. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödedikten sonra, kara listeden hemen çıkmanız söz konusu olmayacaktır. Fakat, 5 yıl sonrasında tekrar bankacılık ürün ve hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de, en az 6 aylık bir sigortalı işte çalışıyor olmanız ve düzenli gelirinizi ispatlamanız gerekmekte. 5 yıl sonrasında bu şekilde bir durumda kredi talebinize olumlu yanıt gelmesi muhtemel olacaktır.

Kara listede adınızın yer alması için, idari takip sürecinden geçmiş olmanız gerekir. Borçlarını ödemeyen her birey için geçerli olan idari takip sonucu Kredi Kayıt Bürosu risk tablosu olarak da kabul edilen kara listeye  ismini yazacaktır. İdari takip süresince bankalar, borçlu olan kişiler ile uzlaşma yolu aramaktadır. Dilerseniz borçlarınızı ödeyebileceğiniz seviyelere tekrar yapılandırma yaptırarak daha kolay şekilde ödemeniz sağlanır. Herhangi bir yapılandırma çağrısına yanıtsız kalmanız veya yapılandırma sonrası tekrar borcunuzu ödememeniz durumunda devreye avukatlar girmektedir. Banka tarafından hizmet verilmesi için tutulan bu avukatlar son kez borçlu birey ile iletişime geçerek yasal işlemlerin başlatılacağını anımsatır. Sonucunda tavsiyemiz borçlarınızı ödeme yolunu seçmenizdir çünkü herhangi bir dava sonrası, borcunuza avukatlık ve dava masraflarının da ekleneceğini unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*