Kredi Red Nedeni 11 Ne Demek?

Bankalar müşterilerine çok çeşitli kredi imkânları tanımaktadır. Bankaların tanımış olduğu kredi imkânlarına müşteriler başvuru yaptıktan sonra başvuruları bankalar kabul edecek diye bir kaide bulunmamaktadır. Bankaların yapılan başvuruları reddetme hakkı bulunmaktadır. Bankaların yapılan başvuruyu reddetme hakkına Kredi Red Nedeni 11 denilmektedir. Bankaların kredi başvurusunu reddetmesi için çeşitli sebepleri bulunmaktadır. İşte, bankaların kredi başvurusunu reddetme sebepleri;

Kredi Notu: Kredi notunuz kredi alıp almamanızı etkileyecek en temel unsurların başında gelmektedir. Kredi notunuzun düşük olması kredi almanızı engelleyecek olan etmenler arasında bulunmaktadır. 0 ile 1900 arasında olan kredi notunuz 1500 üzerindeyse kredi almanız çok kolay olacaktır. Ancak kredi notunuz düşükse kredi notunuzu yükseltmek için çabalamalısınız. Aksi takdirde banka kredi talebinizi reddedebilir.

Kredi Risk Raporu: Kredi risk raporunuzun yeterli seviyede olmaması kredi başvurunuzun onaylanmamasına sebep olacaktır.  Kredi risk raporu; son beş yıl içinde yapmış olduğunuz tüm finansal ilişkileri analiz eden rapora denilmektedir. Kredi risk raporunda takibe düşmüş olmanız, kara listeye alınmış olmanız görünmektedir. Bu etkenlerde sizin kredi talebinizin reddedilmesine sebep olacak etmenler arasında bulunmaktadır.

Gelir Durumunuz: Gelir durumunuz da kredi talebinizin onaylanıp onaylanmamasını etkileyecek olan etmenler arasında bulunmaktadır. Gelir durumunuzun kötü olması kredi alma ihtimalinizi düşürürken, iyi bir gelir durumu da kredi alma ihtimalinizi artıracaktır. Kredi talebinizin gelir durumunuzdan ötürü reddedilmesi halinde malvarlığınız bulunuyorsa malvarlığınız üzerinde ipotek yaptırabilirsiniz.

Mal Varlıklarınız: Mal varlığınız da kredi alma ihtimalinizi artıracak olan etmenler arasında bulunmaktadır. Mal varlığınızın bulunması, bankaya teminat olarak gösterebileceğiniz, üzerine ipotek koydurabilineceğiniz bir şeylerin var olması kredi alma ihtimalinizi artıracaktır. Çünkü banka kredi vadesini geri alamaması halinde üzerine ipotek koyduğu teminattan borcunu alabileceğini bilmektedir.

Başvuru Şekliniz: Başvuru şekliniz de kredi alma ihtimalinizi etkileyecek olan önemli etmenler arasında bulunmaktadır. İnternetten yaptığınız başvurularla, şubeden yaptığınız başvurular elbette ki bir olmamaktadır. Şubeden yaptığınız başvurular her zaman için daha etkili olan başvurulardır. Şubeden yaptığınız başvurularda teminat gösterme, kefil gösterme gibi çeşitli yollara başvurma imkânınız da bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*