Kara Liste Hakkında ki Sorulara Cevaplar

Sitemizde “kara liste” ile ilgili daha önce bir çok yazımız oldu fakat maillerimize gelen sorular neticesinde kafaların halen karışık olduğu ve bir çok soruya cevap arandığı ortada. Biz de okurlarımızdan gelen sorular ve yorumlar eşliğinde en çok merak edilenlere kısa ceveaplar vererek sizlere yardımcı olmaya çalıştık.
Kara Liste Hakkında ki Sorulara Cevaplar yazımızda kara listenin tanımı, kara listeden nasıl isim silinir, kara listede olup olmadığı sorunsalı gibi bir çok soruya yanıt vermeye çalıştık.

  • Kara Liste Nedir ?

İki veritabanından alınan kayıtlar neticesinde oluşturulmuş bir sistemdir. Bu iki veri tabanından birisi Merkez Bankası tarafından oluşturulurken bir diğeri de Kredi Kayıt Bürosu tarafından takip edilerek işlenir. Bu iki ayrı kurumun oluşturduğu veritabanı ile “kara liste” olarak tabir edilen negatif kredi kayıtları meydana gelir.

  • Merkez Bankası ve KKB Kara Listeyi Nasıl Yorumlar?

Bankalar tarafından oluşturulmuş KKB , kara listede ki isimleri kredi veya kredi kartı gibi başvurularda incelerken Merkez Bankası daha detaylı şekilde bireysel olarak tüm finans geçmişi ile alakalı verileri ele alır.

  • 2009 Sicil Affı Sonrası Kayıtlarda İsmim Neden Silinmemiş?

2009 da ki sicil affı sadece Merkez Bankası verilerinde bulunan isimleri etkilemil fakat KBB tarafından gerçekleşmemiştir. Bu nedenle KBB veritabanında isminiz kalmış olabilir. Merkez Bankası ise çek senet kredi gibi nedenlerle bu listeye girmiş kişilerin ismini silmiştir.

  • Kara Listeye Nasıl Girerim?

Kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı gibi ürünlerin yanı sıra çek ve senetten dolayı da eğer ödeme yapılmaz ve idari süreç başlar ise ( bu süre 90 gün olarak tanımlanmaktadır ) kara listede adınızı görmeniz mümkün. Bu nedenler ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanızda yarar var.

  • Kara Listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Bunun için Merkez Bankasından şahsınıza ait böyle bir durumun sogulanması için talep oluşturarak bilgi edinme kanunundan faydalanarak öğrenme şansınız var. KBB ‘den öğrenmek için ise çalıştığınız banka yardımı ile müşteri itirazları değerlendirme talebi oluşturarak banka aracılığı ile isminizi sorgulatabilirsiniz.

  • İsmim kara listeden ne zaman silinir?

Eğer kara listede adınız yazmış ise bankaların politikalarına bağlı olarak genelde 5 yıl sonra isminiz kara listeden silinir. Fakat bu 5 yıl sonunda dahi bankalar sizin kredi veya kredi kartı taleplerinize olumlu yanıt vermeleri kendi inisiyatiflerine kalmıştır.

  • Kara listeden adımı sildirmem mümkün mü?

Maalesef bir yanlışlık eseri orada isminiz geçmiyorsa kayıtların silinmesi imkansızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*