Kamuda Garantili İş Dönemi Sona Eriyor

Artık Kamuda Garantili İş Dönemi Sona Eriyor . Memurlar için önem arz eden kamu personellerine ilişkin reform hazırlığı yolda…

Geçmişten beridir memuriyet ömür boyu garantili iş olarak görülen bir meslek grubu idi. Memur olan kişi için “O hayatını kurtardı” denirdi. Öyle ki, bankalar bile kredi verirken memurlara daha uygun koşullarda kredi verme yarışında olup, memurlara özel kredi paketleri sunmakta, ebeveynler çocuklarının memur olmasını istemekte hatta evlilik gibi ciddi bir müessese için memur damat veya memur gelin istenmekteydi. Evet, toplumumuz ön yargılarını kırma konusunda oldukça güçlük çekse de yeni kamu personeli reformu ile kısmen bu düşünceler sonlanmakta. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işbaşı eğitim programı yanı sıra memurlara ilişkin reform hazırlığı arifesinde “ memurluk artık ömür boyu tapulu mal gibi olmayacak” açıklamasında bulundu. Bu açıklama ile birlikte bir çok haber sitesi, Kamuda Garantili İş Dönemi Sona Eriyor şeklinde sürmanşetler ile puntolarını doldurdu. Bizde ayrıntıları ile birlikte konuyu ele aldık.

Evet, kamu kurumlarına reform geleceği ve bunun çok yakın bir tarihte gerçekleşeceği öngörülmekte. Peki, garantili iş yerine gelecek sistem nedir? Yeni düzenleme ile birlikte 8 kritere dayalı 5 yıllık karne şeklinde bir performans değerlendirmesi gelecek. Bu karneye vatandaşlar ve amirler notlarını yazacaklar. Peki karneye etki edecek 8 kriter başlık nedir? Bunlar;

  • İş kalitesi
  • İş bilgisi
  • İletişim
  • İş birliği
  • Görev bilinci
  • İş alışkanlıkları
  • Disiplin
  • Kurallara uyma ve gelişim

Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklama da ; “ Taşeron firmaların çözümü için kamu alanında bütüncü bir düzenleme yapılmalı. Kamu personeli yamalı bohça gibi biz bunlara yeni bir format ile statü getireceğiz. Güvenilir, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir yapının temelini kurmak istiyoruz. 657 sayılı kanun gereği memuriyet bir tapulu mal gibi görülmekte ve bu kesinlikle yanlış algılanmaktadır. Memur bu fikirle kendini geliştirmekten uzak kalmaktadır. Oysa performans değerlendirmesi olmalı ve 5 yılda bir bu değerlendirme kendini yenilemelidir” ifadelerine yer verdi.

Peki ne değişecek? Sn. Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalar eşliğinde ifade edecek olursak, yapılacak kamu kurum reformundan sonra performans kriteri ön plana çıkacak ve performansa göre maaş belirlenecek. Yani kamu kurumlarında çalışan memurun performansı yüksek ise daha yüksek bir maaş alma hakkı kazanacak.Müşavirlik kadrolarının da tekrar gözden geçirileceği reform ile 657 sayısı memur yasasının günümüze uyumlu şekle getirileceği amaçlanmakta.

Çok yakında açıklanacağı beklenen kamu personellerini ilgilendiren reform ile birlikte Kamuda Garantili İş Dönemi Sona Eriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*