İşbaşı Eğitim Programı ile Her Ay 1502 TL Maaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu işsiz olan gençler için hazırlanan projelerden biri olan iş başı eğitim programı hakkında detaylı bilgiler verdi. Bakan Müezzinoğlu, gençlere iş imkanı yanı sıra İşbaşı Eğitim Programı ile Her Ay 1502 TL Maaş verileceğini de müjdeledi. Konuyla ilgili detaylı bilgilere yer veren Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “ 500 bin genç için eğitimin yanı sıra verilecek olan 1502 TL ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız” dedi.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan tarafından istihdam çağrısı yapılmıştı. Konuyla ilgili çarpıcı ifadelere yer veren Müezzinoğlu; “İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programı daha genişletilerek daha çok istihdam elde edilebilir. Şimdilik 3 aylık bir program söz konusu. Bu 3 aylık eğitim çerçevesinde İŞKUR tarafından eğitim alan kişilere asgari ücret tutarında bir ödeme yapılacak. Ayrıca, iş kazası ve meslek hastalığı ile GSS primleri de devlet tarafından karşılanacak” açıklamalarına yer verdi.

2017 yılı sonuna kadar 500 bin kişinin işbaşı eğitim programından faydalanması öngörülüyor. 3 aylık eğitim sonunda, işyeri tarafından “evet, ben bu kişi ile çalışmayı sürdürmek istiyorum ve işe alıyorum” talebi doğarsa, işyerinin 2017 yılı sonuna kadar ki aylık 773 TL tutarında ki vergi masrafları, İşsizlik Sigortası Fonu ve Maliye Bakanlığınca ödenecek. İşbaşı Eğitim Programı ile Her Ay 1502 TL Maaş yanı sıra işverene de uygulanacak bu kolaylık sayesinde 2017 yılında işsiz sayısında azalma bekleniyor.

İşbaşı Eğitim Programı 2017 Katılma Şartları

  • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmanız şart
  • 15 yaşından büyük olmanız
  • İşverenin bir veya ikinci dereceden akrabası olmamanız
  • Emekli olmamanız
  • İşbaşı Eğitim Programına başlamadan önceki 3 aylık süreçte başvuru yapan işverenin çalışanı olmamanız
  • Eğitim Programına dahil olmadan önce ki 3 ay işsiz olmanız
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olmanız

Gibi şartlara uygun olmanız dahilinde haftada en fazla 45 saat 3 ay süre ile eğitimden faydalanabilirsiniz.

İşbaşı Eğitim Programı 2017 Başvuru

Başvurular için 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine müracaat etmeniz yeterli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*