İşsizlik Maaşı 2017 Yılında Ne Kadar Olacak

2002 yılında yürürlüğe giren ve devletin sosyal yönünü arttırmak amaçlı verilen işsizlik maaşı, işten haksız yere çıkartılan veya işveren tarafından nedensiz çıkartılan işçilerin hayatlarını bir müddet idame ettirebilmesi için SGK tarafından verilen paradır. Bu makalemizde 2016 yılı işsizlik maaşı verileri ve İşsizlik Maaşı 2017 Yılında Ne Kadar Olacak ? sorusunun yanıtını vermeye çalıştık.

İşten çıkarılan ve bir süre geçimini sağlaması açısından işçiye ödenen işsizlik maaşı vatandaşın mağdur olmasını önlemeye yardımcı ve sosyal devlet olma açısından sağlanan önemli bir ayrıntıdır. İşsizlik maaşı işten çıkartıla her işçi için verilmemektedir ve bazı durumların oluşmuş olmasına bakılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir ?

Öncelikle işten çıkış tarihi öncesinde 120 günlük sigorta priminin yatmış olması geremektedir. Ve son 3 yıl içerisinde 600 gün prim doldurmanız da şarttır. İşsizlik maaşı alabilmeniz için diğer bir etken de işten kendi isteğiniz ile çıkmamanız gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ve sonrasında da işten çıkarış tarihi itibari ile 30 gün içerisinde İŞKUR!a işsizlik maaşı için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı 2016 Yılı Rakamları

İşsizlik maaşı işten çıkarılan kişinin maaşına ve yatırdığı prime göre değişkenlik gösterir. Örnek bazı rakamlar sunalım; işten çıkış öncesi 120 gün priminiz ve son 3 yıl içerisinde de 600 gün prim gün sayınız dolmuş ise 6 ay süre ile alacağınız işsizlik maaşı 653 TL.

Daha fazla prim yatmış ise yani 720 günü aşan bir sigorta priminiz söz konusu ise; 900 günlük olan prime kadar 8 ay boyunca alacağınız işsizlik maaşı 860 TL, 1080 gün prim günü doldurmuş iseniz 10 ay boyunca alacağınız işsizlik maaşı 860 TL olacaktır.

İşsizlik Maaşı 2017 Yılında Ne Kadar Olacak ?

Asgari ücret 2017 yılı için 1404 TL net olarak belirlendikten sonra gözler işsizlik maaşı rakamlarına çevrildi. Şu an için İŞKUR tarafından yapılan çalışmalar sürerken 2017 yılı işsizlik maaşı öngörüleri en yüksek maaşın brüt 2 Bin Lira üstü olabileceği yönünde. 2016 ve diğer yıllara bakıldığı zaman özel sektör çalışanının işsizlik maaşı olarak brüt asgari ücretin %80’inden fazlasını ve %40’ından azını almadığı görülmektedir. Bu da İşsizlik Maaşı 2017 tahmini rakamlarının 750 TL ile 1000 TL arasında olacağını işaret etmektedir. Fakat yapılan bu hesaplar hükümetin yapmış olduğu çalışmalar ile çok daha üst rakamlara gelebilir. Ayrıca bir diğer üzerinde çalışılan konu prim gün sayısının düşürülmesi ile alakalı. 120 gün prim zorunluluğunun 30 güne son 3 yıl içerisinde yatırılması gereken 600 gün primin ise 100 güne indirilmesi düşünülüyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*